Súčasťou modernizácie cesty nebude výstavba kruhovej križovatky v Hnúšti

cesta Hnusta

Súčasťou modernizácie cesty medzi Rimavským Brezovom a Hnúšťou, ktorá sa v súčasnosti realizuje, nebude výstavba kruhovej križovatky pri doterajšom hnúšťanskom gymnáziu. „Kapacitné posúdenie križovatky ukázalo, že nie je potrebné riešiť danú križovatku ako okružnú. Z hľadiska intenzít dopravy nevyšla potreba okružnej križovatky,“ vyjadril sa pre vobraze.sk hovorca Slovenskej správy ciest Martin Guzi. Ako dodal, finančné prostriedky sú využívané tam, kde sa ukáže ich hospodárnosť a opodstatnenosť. Čo všetko sa zohľadňuje pri zvažovaní, či je tam potrebná kruhová križovatka? „Intenzita dopravy a výhľadová intenzita dopravy na 20 a viac rokov,“ odvetil hovorca SSC.

„Kruhovú križovatku nepovažuje SSC za nutnosť, takto to viem. Podľa môjho názoru by bola kruhová križovatka z hľadiska bezpečnosti a priechodnosti lepšia,“ uviedol pre vobraze.sk primátor Hnúšte Martin Pliešovský. Ako dodal, výstavba kruhovej križovatky sa v minulosti odkladala a asi to tak aj zostane.

Hovorca SSC priblížil, že sa modernizuje úsek v dĺžke 6,65 km a vždy bol v takejto dĺžke, zostal nezmenený. Jeho začiatok je ešte pred Rimavským Brezovom v smere od obce Rimavská Baňa. „Názov stavebnej akcie I/72 Rimavská Baňa – Hnúšťa je nezmenený od začiatku prípravy,“ poznamenal Guzi. Bývalá hovorkyňa SSC Lucia Karelová avizovala, že predmetom projektu nie je obec R. Baňa a ani úsek medzi R. Baňou a Rimavským Brezovom nie je predmetom stavby. „Rimavská Baňa predmetom nie je, stavba však začína v katastri obce Rimavská Baňa – cca v km cesty 16,5. Preto je názov takto zvolený,“ argumentuje Martin Guzi. Modernizáciu cesty realizuje spoločnosť Colas Slovakia. Hovorca spresnil, že vysúťažená cena je 8 785 437,8 eur s DPH a financované to bude zo štátneho rozpočtu i eurofondov.

„Hlavné stavebné práce budú pozostávať z frézovania asfaltových vrstiev, položenie nových asfaltových vrstiev, rekonštrukcie priepustov a rekonštrukcia mostného objektu ev. č. 72 -010, realizácia zvislého a vodorovného dopravného značenia, realizácia osvetlenia priechodov pre chodcov (v R. Brezove a Hnúšti), rekonštrukcia autobusových zastávok a rekonštrukcia záchytných zariadení,“ ozrejmil pred začiatkom modernizácie cesty hovorca SSC. Výstavba kruhovej križovatky v Hnúšti nebola do nej zahrnutá.

Zdroj: vobraze.sk