Autá na zimnú údržbu v R. Sobote sú pripravené. Krajskí cestári predstavili novú flotilu vozidiel

BBSK Foto Marek Mačica

Vozidlá na zimnú údržbu, ktoré sú v Rimavskej Sobote určené na mestské komunikácie a chodníky, pripravili na prichádzajúcu sezónu. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol riaditeľ Technickýh služieb mesta Tibor Barto, zatiaľ sú k dispozícii všetky, čo majú. Využívajú ich na posyp i na odhŕňanie snehu.

Zatiaľ bola počas víkendu potrebná len multikára, pomocou ktorej ručne posýpali v sobotu húpacie mosty cez rieku Rimava. „Ľudia nám dali vedieť, že sa tam šmýka,“ dodal. Podľa Barta majú k dispozícii štyri traktory s radlicami, tri kontajnerové nosiče na posypový materiál, dve multikáry a jedno malé vozidlo Vitra.

„Je najnovšie v našom vozovom parku a je univerzálne. Osvedčilo sa nám. Vďaka jeho malým rozmerom ho využívame na užšie chodníky, kam sa multikára nedostane,“ povedal Barto a poznamenal, že toto auto Vitra slúži na zametanie chodníkov, listov či sypanie a odhŕňanie v zime.

Vozidlá i mechanizmy v rámci prípravy na sezónu očistili od hrdze, na ktorú soľ vplýva. Robia údržbu na približne 65 kilometroch mestských ciest, 37 kilometrov chodníkov i 2 800 m2 parkovísk. 

Na zimnú sezónu zatiaľ nakúpili približne 100 ton posypovej soli a 120 ton kameňa. „Ceny už išli hore. Tona soli stála 100 eur, dnes je už 150 eur,“ priblížil Barto. Celkovo tak podľa neho zatiaľ minuli 15 tis eur na soľ a 3 tisíc eur na kamennú drť.  Sezóna je podľa Barta zatiaľ mierna. „Lebo podľa prevádzkového poriadku by sme mali mať vyhlásenú pohotovosť od 15. októbra a so strojmi sme ešte neboli vonku. Šetrí sa aj na pohotovosti. Keď ju vyhlásim, tak platíme ľudí od 15.00 hod. do 7.00 rána,“ dodal s tým, že vývoj počasia sledujú podľa SHMÚ.

Krajskí cestári majú nové autá

Vozový park Banskobystrickej regionálnej správy ciest doplnila nová flotila vozidiel. Spoločnosť, ktorej jediným akcionárom je župa, zakúpila 134 nových mechanizmov i osobných áut, ktoré poslúžia pri letnej i zimnej údržbe ciest v kraji. Obstaraný je už aj posypový materiál. Do nových áut BBRSC investovala viac ako 8,5 milióna eur bez DPH. Osobné autá a špeciálne mechanizmy sú určené pre komunálnu údržbu na cestách II. a III. triedy ako aj na cestách I. triedy v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

„Stroje sú postupne od septembra 2022 nasadzované do prevádzky, posledné stroje budú dodané v súlade s platnými zmluvami v prvom kvartáli budúceho roka. Aj nasadením novej techniky sa výrazne zvýši atraktivita BBRSC ako významného zamestnávateľa v regióne, ktorý rovnako ako takmer všetci zamestnávatelia zápasí s nedostatkom kvalifikovaných vodičov, strojníkov, mechanikov či technikov a administratívnych zamestnancov,“ povedal predseda predstavenstva BBRSC Martin Lejtrich.

Do vozového parku pribudli nové sypače, valníky, traktory pre kosbu, rýpadlové nakladače aj vibračné valce. BBRSC zamestnáva 440 zamestnancov, spravuje a udržiava 2 458 kilometrov ciest II. a III. triedy, udržiava 592 kilometrov ciest I. triedy, spravuje a udržiava 1 034 mostných konštrukcií na cestách II. a III. triedy a udržiava 425 mostných konštrukcií na cestách I. triedy.

Zdroj: vobraze.sk, tlačová správa BBSK, foto: Marek Mačica