Rozhľadňu v Tisovci nepostavili. Do úvahy prichádza iná alternatíva

Hradová KST Tisovec
Hradová nad Tisovcom vzdialená približne tri kilometre od mesta

Rozhľadňa na Tŕstí v Tisovci, na ktorú boli pred pár rokmi vyčlenené financie z rozpočtu mesta, zatiaľ nebola stále postavená. Malo ísť o najväčšiu investičnú akciu mesta v roku 2018. Bolo aj vypísané výberové konanie. „Nikto sa nám neprihlásil do súťaže na realizátora. Financie boli potom z rozpočtu minuté na iné účely,“ priblížila pre vobraze.sk primátorka Tisovca Irena Milecová.

V súčasnosti zámer výstavby rozhľadne nad Tisovcom pozastavený. Podľa primátorky však plánujú získať prostriedky cez UMR Rimavská Sobota. „Budeme tam podávať projekt,“ uistila Milecová. Ako dodala, zvažuje aj inú alternatívu umiestnenia rozhľadne, na Obadovom očku pri dvojkríži. Je bližšie pri meste a podľa primátorky to považujú za miestnu dominantu od roku 2014.

„Ide sa tam poza Strednú odbornú školu, ľudia tam chodia radi. Bude to ešte predmetom diskusie,“ podotkla.

Podľa slov viceprimátora Dušana Kojnoka, ktorý je zároveň aj šéfom turistov v Tisovci, financie v rozpočte na tento účel nemajú. „Projekt na rozhľadňu ostal k dispozícii. Iba ak by sme financie skúsili získať cez nejaký projekt,“ povedal pre vobraze.sk Kojnok, ktorý podľa jeho slov s myšlienkou rozhľadne na Tŕstí pracuje už približne 20 rokov. „V oddieli sme sa o tom ešte dávnejšie rozprávali. Kiežby ale viacerí zdieľali túto myšlienku. Pomohlo by to cestovnému ruchu,“ priblížil. Jednota názorov však v mestskom zastupiteľstve nie je úplná a niektorí poslanci namietali, že je to ďaleko. Tŕstie je vzdialené zhruba 6 kilometrov. Výstup z Tisovca trvá približne dve až tri hodiny.

V okolí Tisovca nájdu turisti aj viacero informačných panelov turistickým chodníkom cestou na Voniacu. Nachádza sa vo výške 1 113 metrov nad morom. Patrí k turisticky najkrajším miestam na Muránskej planine. Ide o výhľadové bralo medzi vrchmi Šarkanica a Strelnica.

Okrem dvojkríža (Obadovho očka) je nad Tisovcom aj vyhliadka smerom na Hradovú. Jeho trasa, dlhá vyše 3 kilometre, vedie z mesta Tisovec a serpentínovite zdoláva juhovýchodný svah Hradovej. Jej hrebeň poskytuje návštevníkovi impozantný výhľad na široké okolie. Trasa náučného chodníka je stredne náročná – s prevýšením 475 m.

Zdroj: vobraze.sk, tisovec.com, foto: Renata Staššáková