Rozhľadňa Maginhrad a jej okolie

Nachádza sa na vrchole kopca, má vyše 16 metrov a poskytuje výhľad takmer na všetky strany. Od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska. Rozhľadňa Maginhrad (430 m n.m.) sa vypína na strmom kopci, ktorý z viacerých strán preverí dych turistu v slabšej kondícii. Na druhej strane slúži však aj na tréningy vytrvalostných bežcov či cyklistov.

V jej blízkosti sa nachádza náučný chodník Po stopách Maginhradu. Jeho súčasťou je viacero drevených vyrezávaných postavičiek, informačné tabule či mapa. Osobitnou atrakciou sú pieskovcové bane, z ktorých sa ťažil materiál na výstavbu domov v okolí. Miestni obyvatelia ich nazývajú aj Malé a Veľké bane. Tie väčšie nám ešte pred takmer 20 rokmi ukázal nebohý Dušan Antalík.

V minulosti zničený hrad slúžil ako husitská pevnosť. Dnes o ňom svedčia už len skryté ruiny. Viažu sa k nemu viaceré povesti, ktorým sa zaoberal známy básnik Ján Botto, rodák z neďalekého Vyšného Skálnika. Koncom apríla uplynulo 140 rokov od jeho úmrtia. Nad rybníkom nájdete prameň s čistou vodou, ktorá sa z tejto lokality v minulosti využívala v pivovarníctve.

K rozhľadni vedie cesta aj od Nižného Skálnika, Malých Teriakoviec. Výškovo najprijateľnejšia je cesta od Horných Zahorian.

O úpravu okolia rozhľadne sa aj tento rok starajú členovia či starostovia obcí miestnych mikroregiónov. Tento rok s úpravou začal mikroregión Teplý Vrch.