Zručný remeselník Kováčik vyrába a ručne zdobí nože

Jeho vášňou i každodenným chlebíčkom sa stala výroba a zdobenie nožov. Róbert Kováčik si prvý nožík vyrobil už na strednej škole, profesionálne ho toto remeslo živí už vyše dvadsať rokov. Je členom Slovenskej asociácie nožiarov.

K železu mal Róbert Kováčik z Tomášoviec pri Lučenci blízko už odmalička. Jeho otec pracoval ako sústružník a doma mali malú dielničku s rôznymi nástrojmi. Svoje prvé nožíky začal vyrábať v období, keď navštevoval strednú školu. „Boli zo starých plechov, ktoré sa mi podarilo v tých časoch pozháňať. Zo začiatku som vyrábal indiánske nožíky, nejaké mačety, ale aj vrhacie nožíky, ktoré boli populárne medzi chlapcami,” uviedol pre vobraze.sk zručný nožiar.

Výrobe nožov sa venoval aj po skončení školy, mal to ako koníček popri zamestnaní. V tom období začal navštevovať rôzne nožiarske výstavy, kde mali nožiari možnosť vymieňať si skúsenosti i nadväzovať nové kamarátstva, ale dal sa tam nakúpiť aj lepší materiál na výrobu nožov. Ako Kováčik dodal, postupne zistil, že sa výrobe a zdobeniu nožov chce venovať profesionálne, a preto si v roku 2002 založil živnosť. Okrem toho sa venuje aj zdobeniu poľovníckych palných zbraní. Vyučený kovorytec si rozšíril kvalifikáciu na rytca zbraní. Je tiež vyučeným puškárom.

Nože sa dostali aj do Kanady
Pri výrobe používa kvalitné materiály na čepeľ a rukoväť noža. „Tam to zo začiatku boli dostupné dreviny ako buk, slivky alebo orech. Až neskôr, keď človek zistil, že existujú aj exotické dreviny, tak som začal používať na rukoväte rôzne nábytkové drevá, ale tiež parožie alebo kosť zo žirafy,” prezradil Róbert Kováčik, ktorý vytvoril novohradský nôž. Na jeho výrobu používa miestne drevá a ornamentiku z regiónu Novohradu. Tú prebral z drevorezieb starých stoličiek. Nože vyrába vo svojej dielničke, ktorú si postupne vybavil kvalitnejšími nástrojmi. Má v nej pásové i kotúčové brúsky, ale aj kaliacu pec, ktorá je riadená počítačom na presnú teplotu. Ako remeselník vysvetlil, má ju kvôli tomu, že dnešné materiály sú náchylné na presnosť teploty.


Postupne prešiel k výrobe exkluzívnejších typov nožov, hlavne pre poľovníkov, keďže aj klientelu mal z tejto oblasti. „Tým, že som rytec, viem si na ne vyrobiť monogram so zvieracím alebo iným motívom, ale aj rôzne prevedenia toho noža,” doplnil. Nože vyrába podľa návrhu klienta alebo podľa seba. Je to preto, že nie každý klient vie, čo chce. Tvrdí, že zákazníkov má nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia a väčšinou ho nájdu cez internet. Jeho krásne zdobené nože sa dostali do mnohých krajín, putovali už aj do Ameriky či Kanady. Ľudia ich môžu obdivovať aj na rôznych výstavách doma i v zahraničí, kde chodí skúsený výrobca nožov prezentovať svoju tvorbu. „Tam chodia aj predajcovia materiálov, čiže je to spojené aj s ukazovaním výrobkov i nákupom materiálu na ďalšiu výrobu,” poznamenal Róbert Kováčik, ktorý vyrába nožíky nielen pre pánov, ale aj pre dámy.

Vyrobili puzdro z juhoamerickej žaby
Nože potrebujú kvalitné puzdro. Tie podľa slov Róberta Kováčika vyrába jeho manželka Erika, ktorá je vyučená krajčírka. Aj v tomto prípade majú ambíciu, aby boli z čo najkvalitnejšieho materiálu, preto ich väčšinou vyrábajú z pravej kože – hovädzej, teľacej, kozacej. Z exotickejších to boli kože z pštrosa alebo juhoamerických žiab. Ako nožiar dodal, rovnako ako nože, aj puzdrá majú svoje zdobenie. Na ne sa podľa Kováčika obrázok buď vytlačí, alebo namaľuje. Motívy sú tiež rôzne, od kvetov, keltských znakov alebo monogramov. Okrem puzdier sa jeho manželka venuje aj výrobe predmetov pre dámy, ako sú elegantné šperky, zrkadielka či iné darčekové predmety.

Róbert Kováčik žije s rodinkou v Tomášovciach. Spolu s manželkou Erikou im robia radosť tri deti, s ktorým radi chodia po výletoch a na turistiku. Šikovný remeselník je tiež vášnivým poľovníkom a okrem toho sa venuje aj športovej streľbe, v ktorej dosiahol na regionálnej úrovni výborné výsledky.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album R. Kováčika