Spojila keramiku s drevom. Tímea Csanková z Gemerských Dechtárov vyrába keramické obrazy na drevenom podklade. Tento spôsob produkcie im dodáva jedinečný vzhľad. Výrobe takýchto obrazov sa venuje už desať rokov.
Odmalička obdivovala prácu remeselníkov a ľudové umenie, a preto mala vždy túžbu vyskúšať si nejakú remeselnú prácu. „Zruba pred 15 rokmi som doma spomínala, že by som rada pracovala s hlinou. Že keď budú deti staršie a budem mať viac času, že by som si to vyskúšala. Keď som mala 40 rokov, manžel ma prekvapil tým, že mi kúpil elektrickú pec. Troška som sa zľakla, no povedal mi, že vyskúšaš a uvidíme, v najhoršom prípade pec predáme. Vtedy som si začala ako samouk vyrábať pre seba drobné predmety z hliny,“ uviedla pre vobraze.sk Tímea Csanková. Neskôr to boli aj väčšie obrázky, na ktoré umiestňovala ručne modelovala kvietky. Asi po dvoch rokoch si povedala, že nemôže donekonečna vyrábať predmety len pre seba alebo blízkych a na radu syna zverejnila výrobky na sociálnej sieti, aby aj ostatní videli jej prácu. „Chcela som sa uistiť, či to má zmysel robiť a či sa to ľuďom bude páčiť. Dostala som pozitívne ohlasy a prišli aj prvé objednávky, z čoho som bola nadšená,“ spomína zručná remeselníčka z juhu Rimavskosobotského okresu.
Neskôr si povedala, že by mohla hlina ladiť s nejakým iným prírodným materiálom. Rozhodla sa pre drevo. Najskôr to bolo drevo z trámov alebo plotov starých budov, ktoré našla v blízkosti svojho bydliska „Prvé moje obrazy boli na takýchto starých drevách. Boli krásne a ja som sa tešila, že to bol dobrý nápad,“ poznamenala s tým, že postupne prestala takéto drevo používať, lebo ľudia žiadali obrazy, ktoré mali mať určitý rozmer. Drevo teda začala kupovať a z neho si vyrezala podklad v požadovanom rozmere. Tímea Csanková hovorí o sebe, že je samouk. Všetko sa naučila skúšaním alebo z internetu. Tvrdí, že začiatky neboli také ťažké, pripisuje to aj tomu, že má vlohy na kreslenie. Dokonca chcela študovať výtvarnú výchovu. „Maľovanie ma vždy lákalo, takže po výtvarnej stránke som mala predstavu o tom, ako to má vyzerať. Musela som sa len naučiť ako lepiť hlinu s hlinou alebo ako ju pripraviť,“ vysvetľuje.
Dielňu má zriadenú v pivnici svojho domu. Nachádza sa tam už spomínaná elektrická pec, čo je podľa nej najdôležitejší pracovný nástroj. Potrebná je, samozrejme, aj hlina a farbivá. Tie kupuje vo veľkosklade. A tiež malé pomôcky, s ktorými vytvaruje motívy, najčastejšie sú to rôzne kvietky. Tímeu Csankovú najviac inšpiruje práve príroda. Do svojich výrobkov vkladá fantáziu, ale zároveň dbá na to, aby keramické kvety, ktoré tvoria základ jej výtvorov, mali podobný tvar ako v samotnej prírode. Postup výroby dreveného obrazu má niekoľko fáz. Najprv sa z hliny vyvaľká podklad. Je to podobné, ako sa robí cesto na pečenie. Potom sa naň lepia vytvorené kvietky z hliny. „Hlinený obraz sa potom musí usušiť, následne ho ešte očistím, a tak vložím do pece. Po prvom výpale obraz vyfarbím i glazujem a potom ešte raz vypálim. Prvé vypaľovanie trvá zhruba dvanásť hodín, druhé päť až šesť hodín,“ opisuje remeselníčka. Dodala, že do pece môže na jedno vypaľovanie vložiť šesť väčších obrazov. „Kým vznikne jeden obraz, trvá to aj dva – tri týždne,“ priblížila Tímea Csanková. Tá vyrába nielen drevené obrazy, ale aj darčekové predmety.
Obrazy spočiatku predávala blízkym alebo známym, neskôr pribudli zákazníci z iných častí Slovenska i zo zahraničia. Jej obrazy sa tak dostali do rôznych krajín, či už napríklad Maďarska, Švajčiarska alebo Ameriky. Práce má dostatok. Ako dodala, niekedy ani nestačí vyrábať. Veľmi rada chodí predvádzať remeslo deťom do táborov. „Prídem tam na pol dňa a ukážem im začiatky. Väčšinou chodím na začiatku týždňa, lebo malé predmety sa nemusia tak dlho sušiť. Na na konci týždňa v piatok im už viem doniesť ich výtvory. Majú z toho radosť,“ poznamenala.
Výrobe obrazov sa venuje popri práci vychovávateľky v ZŠ M. Tompu v Rimavskej Sobote. Ako podotkla, remeslu sa venuje cez víkendy alebo prázdniny, keď má viac voľna. Na pozícii vychovávateľky pracuje už 27 rokov. Doplnila, že sa v tejto práci našla a napĺňa ju. Tímea Csanková má dvoch synov, tomu mladšiemu – pätnásťročnému, tiež učarovala hlina. Na hrnčiarskom kruhu vyrába keramické nádoby ako napríklad kvetináče, krčahy či malé šálky.
S rodinkou žije Tímea v Gemerských Dechtároch, no vyrastala v R. Sobote. V obci pôsobí ako predsedníčka Csemadoku a je tiež v oblastnom výbore spomínaného spolku. Okrem toho v G. Dechtároch vedie už pätnásť rokov ženský spevácky zbor, v ktorom spievajú ľudové piesne.
Zdroj: vobraze.sk, foto: album T. Csankovej