Učarovali mu včely. Boris Slatinský z Klenovca sa im venuje dlhoročne. „Včely ma fascinujú najmä tým, aké sú múdre a pracovité. Ich spolunažívanie je ukážkové. Mnoho ľudí by si mohlo od nich brať príklad,“ uviedol pre vobraze.sk Boris Slatinský (49). Najprv to bolo jeho hobby popri práci, no neskôr sa včelárstvo stalo jeho vášňou. Podľa jeho slov si vie pri včelách najlepšie oddýchnuť a vyvetrať hlavu. „Ku včelám ma priviedol môj otec. Mal som trinásť rokov, keď som sa u neho začal priúčať k včeláreniu,“ spomína Slatinský. Ako dodal, prvé úle si kúpil pred pätnástimi rokmi. Začínal na čísle štyri, dnes sa stará o 48 rodín.
Bežný deň včelára nie je vždy rovnaký, všetko sa odvíja najmä od ročného obdobia. Momentálne sú už včely nakŕmené, zazimované v chumáči a čakajú na svoj prvý prelet, ktorý je zvyčajne v polovici februára. Sezóna sa začína od marca. „Ani cez zimu nemáme úplný oddych. Pripravujeme sa na ďalšiu sezónu, treba vyčistiť všetky rámiky i ostatné pomôcky. Včielky musíme v tomto období ochrániť pred vtáctvom,“ vysvetlil včelár.
Okrem včiel má Slatinský s manželkou aj malé gazdovstvo. Na ich dvore nájdete sliepky, zajace či ovce, ktoré spásajú pozemok okolo kočovných vozov. „Na pozemku máme aj rybník, v ktorom chováme pstruhy. Do budúcna uvažujeme i nad tým, že by si k nám ľudia mohli prísť pstruhy sami nachytať. Rovnako by sme sa chceli zaoberať aj chovom jahniat. Všetko sú to zatiaľ iba plány, ktoré by sme si chceli s manželkou splniť,“ načrtol Slatinský. Pri včelárstve mu je veľmi nápomocná manželka Erika. Tá pracuje vo wellnesse vo Veľkých Teriakovciach. Absolvovala kurz pre začínajúcich včelárov i kurz apiterapeut.
Manželia Slatinskí počas roka spracujú všetko, čo im včely dajú. Zameriavajú sa najmä na výrobu medov. Je to najmä med jarný, agátový, lesný a pastovaný. Pastovaný med je miešaný, tento rok ho rozšírili o viac príchutí. Sú nimi napríklad mango, malina, jahoda, zázvor či dračie ovocie. „Vyrábame medy, propolis i peľ. Všetko sami s manželkou, tá ešte vyrába voskové sviečky. Varíme si aj vlastnú medovinu.“
V roku 2022 sa stal Boris Slatinský držiteľom značky Regionálny produkt Gemer-Malohont za spomínaný med, medovinu, propolis a peľ. Svoje výrobky s manželkou Erikou prezentujú na jarmokoch v regióne, zúčastňujú sa na Klenovskej Rontouke, Mitrovaní vo Veľkých Teriakovciach, Vianočných trhov či na Koliesku v Kokave nad Rimavicou. „Záujemcovia o naše výrobky si ich môžu zakúpiť aj u nás doma, pivničné priestory máme upravené pre našu prácu,“ hovorí Slatinský. Okrem regionálnej značky zatiaľ nezískal žiadne ocenenie. Najviac ho s manželkou tešia spokojné tváre zákazníkov, ktorí sa k ich výrobkom pravidelne vracajú.
Včelári s kočovnými vozmi za znáškou aj kočujú, od jari do jesene. „Mám dva kočovné vozy a zopár úľov aj doma, som dosť pracovne vyťažený. Už sa zaoberám iba včelami, nechal som svoju stavbársku prácu, aby som sa včelárstvu mohol venovať naplno. Aj takto som doma veľmi málo. Jeden voz mám prispôsobený, aj tam prespávam, keď cestujeme so včelami za nektárom,“ objasnil.
Všetko si to vyžaduje veľa povolení, vybavovania i predprípravy. Včely Slatinskému pripravia i mnoho prekvapení. „Občas sa aj trochu hnevám, keď si včely napriek mojej snahe urobia po svojom. V konečnom dôsledku však vždy prídem na to, že majú vlastne pravdu,“ zasmial sa Boris.
Od začiatku novej sezóny bude poskytovať v prípade záujmu komentované prehliadky spojené s ukážkami práce včelára. Boris Slatinský plánuje v blízkej budúcnosti postaviť na pozemku apidomček, včelí hotel, ktorý by mohli rozšíriť aj o ubytovacie služby. „Práca so včelami ma napĺňa. Inklinujem k tomu už od detstva. Chcel som pokračovať v remesle, do ktorého ma zasvätil môj otec. Po jeho tragickej smrti som sa rozhodol, že budem pokračovať v jeho šľapajach,“ uviedol Slatinský.
V mladosti robil kulturistiku. „V roku 1992 som sa stal majstrom Slovenska v dorasteneckej kategórii. Dnes už sa naplno zapodievam iba včelami. Oddýchnem si napríklad vo vírivke alebo pri dobrom filme, rád sa tiež prejdem do prírody,“ dodal.
Zdroj: vobraze.sk, foto: album B. Slatinského