Kokavčana Vranského k fotografovaniu priviedli autá a preteky 

Peter Vranský je rodák z Kokavy nad Rimavicou, medzi jeho najväčšiu vášeň sa už dlhodobo zaraďuje tvorba fotografií. Navštevuje najmä akcie, ktoré sa konajú v okolí jeho rodiska, no kedysi ho táto umelecká činnosť zaviedla až do Monte Carla. 

Je vyučený sklár, ktorý pracoval v sklárňach v Zlatne aj na Utekáči. Počas svojej mladosti, po odsťahovaní do Banskej Bystrice, zaujala Petra Vranského (69) pozícia mechanika pri pretekoch, vtedy sa ešte len stával dospelým. Vášeň k fotografovaniu objavil pred vyše 25. rokmi. Jeho začiatky sú spojené s prácou mechanika, kde tvoril svoje prvé fotografie ešte na kinofilm. Následne započal spoluprácu s Autosportfoto, pre ktorých nafotil niekoľko pretekov. Vďaka tejto spolupráci, ktorá trvala asi 10 rokov, sa dostal do rôznych krajín. Navštívil Nemecko, Francúzsko, Poľsko, Česko a iné. Točil aj videá s prvými dostupnými kamerami, no fotografia sa mu stala bližšou. Po čase už toho začínalo byť priveľa aj naňho a preto sa rozhodol vrátiť naspäť domov, kde sa začal venovať fotografovaniu rôznych typov akcií v okolí. 

Rád sa venuje reportážnej fotografii, keďže navštevuje prioritne podujatia. Stretnúť ho môžete napríklad na Koliesku v Kokave nad Rimavicou, na Klenovskej rontouke, na rôznych heligonkárských a iných ľudových či neľudových akciách. „Mňa takéto akcie bavia, kde sú ľudia viac spontánni, odviazaní nie je to také zaškatuľkované,“ povedal pre vobraze.sk Peter Vranský. Do svojich fotografií sa snaží vnášať pocity, ktoré vyvoláva daná udalosť. Vždy rád zachytí počet ľudí, ale aj to, čo sa tam odohráva. Prostredníctvom nich ukazuje ľuďom akčnosť a hlavne prirodzenosť momentu. Jeho osobný program najmä počas leta je veľmi pestrý, takmer každý víkend iná akcia. ,,Keď nechodím po týchto podujatiach, tak ma niekedy čakajú tiež krstiny, svadby, oslavy,“ doplnil.  

Pre lepši rozvoj a skúsenosti si Vranský urobil hneď niekoľko kurzov. Kvôli práci v zahraničí, konkrétne v Monte Carle, kde fotil preteky áut si musel vybaviť novinársky preukaz. „Bolo to zaujímavé, bol som tam asi šesťkrát. Bývalo to v januári, cez hory a na niektoré prejazdy som chodil skôr, aby som mal najlepšie pozície,“ poznamenal. Svoje portfólium si zlepšuje aj regionálne, suverénnou výhrou v súťaži fotografia Malohontu. Skúšobne poslal jednu z jeho detailných fotografií do súťaže a hneď ju aj vyhral. Pri fotkách mu dokáže dobre poradiť jeho manželka, ktorá je vyučená fotografka. „Niekedy mi pomáha. Má trochu iný pohľad na veci a dopĺňame sa,“ dodal.

Na cesty za fotografovaním využíva aj svoj karavan. „Ak chcem nafotiť niečo skoro ráno, cestujem už večer a ráno si privstanem na východ slnka. Pekná fotografia prírody sa dá spraviť keď je ešte mäkké svetlo a čistá obloha,“ upresnil Vranský. Fotenie prírody berie skôr ako oddych, najradšej má miesta v okolí Kokavy. K jeho záľubám sa zaraďuje aj rekreačná cyklistika. Prechádza rôznymi trasami cez Kokavu, Hrachovo, Poltár a v najbližšej dobe sa chystá navštíviť aj novú cyklotrasu do Rimavskej Soboty.  „Treba sa hýbať a nesedieť na gauči. Rád chodím na turistiku aj pomocou výletov s karvanom,“ uzavrel Vranský.

Zdroj: vobraze.sk, Dominika Husárová, foto: Peter Vranský