Jeden z najkrajších mužov Slovenska pochádza z Hnúšte. Stále sa venuje modelingu a vo voľnom čase píše básne

Do sveta módy vstúpil, keď bol v druhom ročníku na vysokej škole. Túto myšlienku mu vnukli priatelia, rodina ho naopak zo začiatku odhovárala. Váhal niekoľko mesiacov, kým sa rozhodol. Dnes tento krok neľutuje. Michal Antal má 37 rokov a ešte stále fotí, točí reklamy, či predvádza.

O jeho začiatkoch v modelingu, najzaujímavejších zákazkách, či len tak – o živote sme sa s Michalom rozprávali cez videohovor. Pekný a charizmatický muž nás prekvapil svojou spontánnosťou, úprimnosťou a dobrým srdcom. Práve sa vrátil z večerného behu. „Dnes som odbehol 8 kilometrov. Beh je moja najnovšia vášeň. Ale futbal je moja srdcovka celý život.“  Udržiava sa vo forme. „Príležitostne stále pracujem v modelingu. Zmluvu mám s niekoľkými agentúrami, no ponuky si vyberám už dôslednejšie, ako voľakedy.“

Na túto dráhu ho nabádalo okolie, no on si neveril a tejto myšlienke nebola naklonená ani jeho rodina. Mamina ho odhovárala, no keď sa dostavili výsledky, s hrdosťou ukazuje jeho fotky v časopisoch. „Asi po roku a pol rozmýšľania – práve sme prerábali byt – hodil som na zem štetce a vravím mamine: Idem si hľadať robotu.“ Zbalil si tašku a ráno zaklopal na dvere modelingovej agentúry. Na prvom kastingu ho vybrali spomedzi 80-tich mužov. „Nechcel som tomu veriť. Ja? Chlapec z dediny a vybrali si práve mňa ?“ Potom už prichádzali ďalšie a ďalšie ponuky. Fotenia, predvádzania, točenie reklám. „Mal som hrať hlavnú postavu aj v jednej rozprávke, ale z nejakého dôvodu sa zatiaľ upustilo od toho projektu,“ dodáva Michal. Zákaziek bolo veľa, pobehal rôzne krajiny, no najradšej spomína na fotenie pre jednu slovenskú firmu.  „Pre mňa to bolo najzaujímavejšia zákazka. Aj keď to bolo veľmi náročné. Fotili sme pánske obleky, začínali sme o siedmej ráno a končili v noci o jedenástej – dvanástej. Za štyri dni sme nafotili asi 10 tisíc záberov, z ktorých si potom vyberali.“

Bol finalistom súťaže Muž roka 2009, prinieslo mu to ďalšie kontrakty. „Natrafil som na túto súťaž iba náhodou. Povedal som si „prečo to neskúsiť? V podstate mi ani nezáležalo na tom, či vyhrám, alebo nie. Len tak som sa zjavil na kastingu, kde nás bolo až 870,“ spomína Hnúšťan. Opäť zostal šokovaný, keď ho vybrali do samotnej súťaže. „To nie je možné chlapi, vy ste sa museli pomýliť,“ neskrýval vtedy prekvapenie.

Pred štyrmi rokmi mal možnosť ísť na najprestížnejšiu súťaž do Ázie reprezentovať Slovensko. „Musel som to, žiaľ, odmietnuť. Mám totiž blok z lietania, ktorý som zatiaľ neprekonal,“ priznáva Michal. Ešte nikdy v živote neletel lietadlom a vždy si vyberá miesta, kam sa vie dostať autom, vlakom, či loďou. „Pristal by som aj na ponorku, len lietadlo nie,“ smeje sa.

Modeling v podstate nikdy nebol jeho hlavnou zárobkovou činnosťou. „Ak by som chcel, aby ma to uživilo, musel by som ísť skôr do zahraničia. Ale nebojím sa ani manuálnej roboty, za čo vďačím svojmu otcovi.“ Pracoval už ako poštový doručovateľ, vedúci v telekomunikačnej predajni, záhradník, či zatepľoval paneláky.

Rozhodnutie vyskúšať modeling nikdy neoľutoval, aj keď si o sebe nemyslí, že je pekný. „Obyčajný som a obyčajný aj zostanem. Ale naučil som sa lepšie komunikovať s ľuďmi, nadviazal som veľa priateľstiev a videl som miesta, kde by som sa možno nikdy nedostal,“ dodáva. Ak podľa neho stále váha s rozhodnutím, tak jednoznačne odporúča. „Stojí za to, vyskúšať to. Mne sa to podarilo. Zocelilo ma to, naučil som sa veľa nových vecí. Akoby som dospel a som vďačný za túto skúsenosť.“

V práci stretol množstvo krásnych modeliek, no ani s jednou to neskončilo láskou. Momentálne je nezadaný a na žene ho zaujme skôr vnútorná krása. „Musí ma niečím zaujať. Je dôležité mať spoločné záujmy a vedieť sa rozprávať.“ Nikdy sa mu však nestalo, že by ho nejaká žena oslovila a pozvala ho na rande. Ako však priznal, ani on nevie urobiť prvý krok. Na ľuďoch si cení úprimnosť, dobrosrdečnosť, láskavosť, zdvorilosť. Neznáša  faloš, pretvárku.

Ďalším prekvapením bolo, keď sa priznal, že vo voľnom čase píše básne. Hovorí im „poskladané písmenká“ a s jeho dovolením vám jednu prikladáme na záver nášho rozhovoru.

Pocitom lásky vnímam Tvoj svet a krásou sveta vnímam Tvoju lásku.
„Si túžba“
Pri pohľade do ticha, ukáž mi cestu za snom, cestu, ktorá je pokrytá láskou.
Buďme v tichu snom, našim najväčším tajomstvom a snívajme o ceste za láskou, za nehou. Jednoducho snívajme. 

Michal Antal

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: archív Michal Antal