Anna z Hnúšte dlhodobo žije v Prahe. Pracovala v školstve a spievala v súbore

Pochádza z Hnúšte, dlhodobo však žije v Prahe. Česká metropola ju okúzlila svojou architektúrou a históriou. Anna Úlehlová, za slobodna Belicová, pracovala v materskej i v základnej škole. Bývalá víťazka súťaže krásy Miss Hnúšťa sa pred dvomi rokmi vydala.

Objavila sa ako komparzistka napríklad v seriáli Missing, v ktorom hrala známa Ashley Judd. „Bola som dablérkou jej postavy, ktorú viedli s vrecom na hlave z auta do budovy výťahom, bola unesená. Moju tvár nebolo vidieť. Objavila som sa aj v scéne na moste. Vybrali si ma ako komparzistku počas točenia tohto seriálu v Prahe. Som za tú skúsenosť veľmi rada. Mihla som sa v nejakých iných častiach seriálu, ale to len z diaľky v dave. Mala som možnosť spoznať nakrúcanie tohto seriálu. Pamätám si na hercov, ktorí v ňom účinkovali,“ uviedla pre vobraze.sk Anna Úlehlová. V úlohe komparzistky sa predstavila v niekoľkých seriáloch či filmoch. „Bola som registrovaná v niekoľkých agentúrach. Vidíte takto seriál/film z tej druhej strany, jeho vznik, nakrúcanie scén, kulisy, stretnete sa so zahraničnými i skvelými českými hercami. Častokrát sú veľmi milí. Za lepší komparz boli aj lepšie peniaze. Väčšinou som bola komparzistkou v lete, keď som ako učiteľka mala dovolenku. Takže som si aj privyrobila, spoznala nových ľudí a mala množstvo zážitkov.“ Mihla sa aj v niekoľkých televíznych reklamách.

Anna Úlehlová (37) spievala v slovenskom folklórnom súbore Šarvanci, ktorý funguje v Prahe. Vďaka nemu sa zúčastnila na rôznych akciách v Česku i na Slovensku. A to vrátane čepčenia na svadbách. V súčasnosti je na rodičovskej dovolenke s 3,5-ročným Mikulášom a 2-ročným Jonášom. Momentálne zvažuje návrat do súboru. Pôsobenie v ňom prerušila kvôli materstvu. „Účinkovanie v súbore mi už veľmi chýba, a keďže deti sú už trošku väčšie, prichádza čas na návrat. Práve spev je a bol tým, čomu som ostala verná. Ten ma sprevádza celým životom. Ďakujem za to svojej mamine, ktorá má k nemu viedla odmalička. Takisto sa plánujem vrátiť tiež k darcovstvu krvi, v ktorom som vďaka štrnástim odberom získala bronzovú Janského plaketu,“ uviedla pre vobraze.sk Anna Úlehlová.

So životom v hlavnom mesta Česka je spokojná a nemyslí si, že by sa ešte niekedy vrátila bývať na Slovensko. „Toto je môj domov. V Prahe sme si s manželom založili rodinu, zasiali semienko do úrodnej pôdy. Verím, že bude rásť a prekvitať, aj keď to v roly matky, manželky či učiteľky nie je vždy jednoduché. Ale myslím si, že je to vo svojej podstate rovnaké všade,“ vyjadrila sa Anna. Poznamenala, že v českej metropole žije pätnásť rokov.

Praha ju očarila architektúrou a históriou. Priblížila, že predtým bývala v starej historickej budove s vysokými stropmi. „Momentálne s manželom a synmi Mikulášom a Jonášom bývame v tehlovej bytovke s krásnym výhľadom na kúpalisko v pražskej časti Čakovice. Mám to tu veľmi rada, je to taká dedinka v Prahe,“ dodala Úlehlová.

Pracovala v materskej i základnej škole
Vyštudovala predškolskú a elementárnu pedagogiku na UMB v Banskej Bystrici. V Prahe potom úspešne ukončila odbor špeciálna pedagogika – učiteľstvo 1.-4. ročníka. Lákala ju aj psychológia, no prestup v tom čase možný nebol a Praha zvíťazila. „Kamarátka prišla s návrhom študovať externe v Prahe. Zapáčilo sa mi to, keďže som už v tom čase mala priateľa z Prahy. Už počas štúdia som začala pracovať v súkromnej materskej škole,“ spomína Úlehlová.

Po anabáze v súkromnej materskej škole viedli jej pracovné kroky do špeciálnej materskej školy. Pociťovala však potrebu zmeny po ôsmich rokoch. Nakoľko sa chcela vyhnúť byrokracii, odmietla sa stať triednou učiteľkou a nastúpila ako učiteľka matematiky 3. až 6. ročníka na základnú školu. Prácu prerušila pre tehotenstvo a v tom čase prišla aj vlna covidu. Svadba mala pred dvomi rokmi v Prahe – v Čakoviciach. Ako doplnila, jej manžel Jaroslav je policajným znalcom v oblasti mechanoskopie. Pred niekoľkými rokmi bolo jej snom presťahovať sa do Austrálie. „Nakoniec však z toho zišlo. Nebolo to také jednoduché, ako sme si predstavovali,“ podotkla.

Na Hnúšťu nezanevrela a rada ju navštevuje, keďže v nej má okrem mamy a netere aj veľa známych a kamarátov. „Vyrastala som v Hnúšti, stále to bude pre mňa miesto, na ktoré mám veľa spomienok, prvých lások a veľa prežitých okamihov. Som aj hrdá Slovenka a mienim ňou ostať aj napriek úskaliam života v cudzine. Obidvaja naši chlapci majú dvojité občianstvo a ja sa slovenského občianstva nemienim vzdať. Neustále vybavovanie na ambasáde či cudzineckej polícii je namáhavé, no človek si zvykne na všetko,“ ozrejmila Úlehlová.

Venovala sa pole dancu, lezeniu po skalách či kickboxu. Momentálne si rada vylezie na lezeckú stenu, zabehá si, nepohrdne ani bežkami a jej ďalšou záľubou je turistika.

Vyhrala regionálnu súťaž krásy
Keď bola študentkou rimavskosobotskej obchodnej akadémie, stala sa víťazkou súťaže Miss Hnúšťa 2004. Ju i jej sestru Luciu do nej prihlásila ich mama. „Pamätám si ten moment, keď nám to oznámila. V prvom momente ma prepadla panika. Ale súhlasili sme, veď sa podporíme navzájom,“ spomína Anna Úhlehová. Podľa jej slov sa súťažilo v štyroch disciplínach. Na promenádu v plavkách jej v deň súťaže požičala plavky kamarátka. Prehliadku spoločenských šiat absolvovala v maminých šatách a súťažiace sa predviedli tiež v šatách spoločnosti Vanda.

Vo voľnej disciplíne si zvolila Anna tanec jive so spolužiakom, ktorý nebol tanečníkom. Choreografiu si zostavili vo vlastnej réžii. Podľa jej vyjadrenia si to veľmi užívali a zladili najmä tak, aby sa to páčilo im. „Kinosála Domu kultúry v Hnúšti bola úplne plná. Okrem pyšnej maminy ma prišli podporiť skoro všetci spolužiaci z triedy. Bol to veľmi pekný zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Ešte teraz ma občas niekto z blízkych pomenuje titulom Miss Hnúšťa,“ priblížila Anna Úhlehová. Rada spomína aj na nácviky pod vedením Jaroslava Piliarika.

Zažili kopec srandy a cítili sa tam ako doma, pretože s ostatnými dievčatami mali rovnako dobrý vzťah. Po súťaži ostala v kontakte s prvou a druhou vicemiss, s ktorými ju spájal rovnaký humor. Anna okrem prvenstva získala aj titul Miss sympatia a veľa krásnych cien. „Som vďačná, že ma mamina do súťaže prihlásila. Po výhre som bola úprimne dojatá a šťastná,“ hovorí Anna.

Zúčastnila sa potom na prípravách regionálnej súťaže krásy v Rimavskej Sobote, ale tá sa napokon nekonala. Približne v tom čase nafotila aj fotobook, akoby portfólio pre modelky. Počas štúdia vysokej školy v Banskej Bystrici skúsila šťastie v konkurze na súťaž Miss Slovensko. „A to bolo také moje posledné misskovské obdobie. Uvedomila som si, že nie som ten typ, ktorý by sa pre modeling obetoval celým telom a dušou,“ povedala a dodala, že jej záujmy sa začali meniť, pretože rada skúša nové veci.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album A. Úlehlovej