Zápasníčka Lokomotívy R. Sobota mala premiéru na ME seniorov

Zápasníčka Lokomotívy Rimavská Sobota Khrystyna Basych sa predstavila na európskom šampionáte v Bukurešti. V metropole Rumunska súťažila vo váhe do 50 kg. Stopku jej vystavila v úvodnom zápase Bulharka Selishková. Tá zdolala slovenskú reprezentantku v kvalifikačnom kole pred časovým limitom na technickú prevahu (10:0). Bulharka nepotiahla Basych, pre ktorú to bola premiéra na ME v seniorskej kategórii, do repasáže. Ženy zvádzajú súboje len vo voľnom štýle.

„Khrystyna držala so skúsenejšou súperkou v prvom polčase krok. Nepôsobila vôbec bojazlivo. Pozdával sa mi jej výkon. Mala aj príležitosť na to, aby zabodovala, ale nepodarilo sa jej to. Približne v polovici druhého polčasu sa zápas predčasne skončil. Medzi týmito dvomi zápasníčkami bol veľký silový rozdiel. Reálne Khrystyna Basych na túto Bulharku nemala. Pre ňu bolo dôležité, aby získala skúsenosti medzi ženami. Predsa len iné to bude na majstrovstvách Európy do 23 rokov, ktoré ju čakajú. Na veľkých podujatiach je dôležité, koho vám žreb prisúdi,“ povedal pre vobraze.sk tréner Lokomotívy R. Sobota Michal Radnóti, ktorý je zároveň reprezentačným koučom voľnoštýliarov v kategórii do 15 rokov.

V minulom roku získala Khrystyna Basych bronz na juniorských majstrovstvách Európy, ktoré sa konali v Santiago de Compostela (Španielsko). Predstavila sa na nich vo váhe do 53 kg. Pochádza z Ukrajiny.

Druhým zástupcom Lokomotívy R. Sobota, ktorý štartuje na ME v Bukurešti, je voľnoštýliar Akhsarbek Gulaev (do 86 kg). V roku 2021 si vybojoval na európskom šampionáte vo Varšave zlato (do 79 kg).

Khrystyna Basych (vľavo) v zápasovom nasadení

Zdroj: vobraze.sk, foto: ZO Lokomotíva R. Sobota, reprofoto video UWW