Soboťan Kalmár oslavuje s mužstvom Zvolena postup do druhej ligy. Pracuje ako digitálny koordinátor

V kádri MFK Zvolen, ktorý vyhral tretiu ligu Západ a zabezpečil si postup do druhej ligy, pôsobí futbalista z Rimavskej Soboty. Je ním stredopoliar Dávid Kalmár. „Pre mňa je ten postup do druhej ligy menším prekvapením ako pre verejnosť, pretože som poznal hráčov a vedel o ich kvalite. Aj keď deklarované ciele pred sezónou boli iné, bol som si vedomý, že s týmto kádrom by sme mohli hrať o popredné priečky. V mužstve máme skúsených i mladých hráčov. Tvoríme výbornú partiu. Hoci to nebolo ľahké, chalani zabojovali a výsledkom toho je prvenstvo v súťaži. Vlani som so zvolenskými spoluhráčmi oslavoval postup do tretej ligy a teraz postup do druhej,“ uviedol pre vobraze.sk dvadsaťdeväťročný Dávid Kalmár.

Podotkol, že ho druhá najvyššia súťaž každopádne láka, keďže si ju zatiaľ nezahral. „K tomu, ako to bude v mojom prípade ďalej, by som sa momentálne veľmi nevyjadroval. Budeme mať po poslednom kole sedenie aj s predstaviteľmi klubu,“ dodal.

Kalmár sa v jarnej časti vrátil na trávniky po zranení kolena, zasiahol ako striedajúci hráč do niekoľkých zápasov. V jesennej časti vôbec nehral. „Mrzí ma, že som nemohol viac pomôcť tímu. Na druhej strane som však rád, že som sa mohol k futbalu vrátiť. Podstúpil som plastiku predného krížneho väzu v pravom kolene. Bolo to prvé vážne zranenie v mojej hráčskej kariére a dúfam, že aj posledné. Do tréningového procesu som sa zapojil v zimnej príprave, ale potom som mal problém so svalom, tak sa ten môj návrat oddialil,“ priblížil odchovanec MŠK R. Sobota.

Naskočiť do rozbehnutého vlaku, keď sa zvolenskému mužstvu darilo, bolo podľa jeho slov náročné. Hrával menej, ako by chcel. „Bolo to však pochopiteľné od trénerov, keďže tím fungoval veľmi dobre a meniť niečo, čo funguje, by bolo zbytočné. Nevzdával som to však a makal som ďalej. Keď som išiel na ihrisko, chcel som pomôcť spoluhráčom, ako sa dalo. Ten rok bez futbalu bol pre mňa veľmi náročný a dlhý. Musím ešte veľa, veľa potrénovať, aby som sa dostal do niekdajšej formy. Zranil som sa ešte v jarnej časti minulej sezóny,“ uviedol Kalmár.

„Po tom zranení mi veľmi pomáhala mamina a takisto aj priateľka Monika, ktorá pracuje ako fyzioterapeutka. Som im veľmi vďačný za to, že som sa aj s ich pomocou vrátil k futbalu.“ Jeho priateľka pracuje v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová. „Bol som v Kováčovej po plastike kolena a tam som ju aj spoznal. Zaťažoval som koleno pod jej vedením vo voľnom čase. Mohol by som povedať, že nebyť tohto zranenia, tak sa nespoznáme, takže všetko zlé je na niečo dobré,“ hovorí s úsmevom Dávid.

Podľa jeho slov si vždy chcel zahrať vyššiu súťaž, ako je tretia liga. „Keď som bol v doraste a R. Sobota hrala vtedy druhú ligu, bol som s áčkom aj v príprave. Potom ale z nej R. Sobota vypadla a rozhodol som sa pre štúdium na vysokej škole. Na UMB v Banskej Bystrici som vyštudoval učiteľstvo telesnej a etickej výchovy.“

Prezradil, že rok učil na Súkromnej základnej škole na Mládežníckej ulici v B. Bystrici. „Potom som dostal v tejto škole ponuku na pracovnú pozíciu digitálneho koordinátora. Zároveň som si rozširoval vzdelanie v Košiciach. Chcem si však svoj obzor v tejto oblasti naďalej rozvinúť a posunúť sa vpred. Preto som sa rozhodol od septembra študovať externe na UMB odbor aplikovaná informatika a vývoj softvéru,“ povedal Kalmár s tým, že aj preto nevie aktuálne odpovedať na otázku, kam povedú jeho futbalové kroky. „Dúfam, že sa moja kariéra rozbehne v oboch smeroch, teda v pracovnej i futbalovej, aj keď viem, že to bude náročné. Verím však, že sa mi to podarí skĺbiť. Futbal hrať určite neprestanem, aj keby to malo byť na nižšej úrovni, ako je druhá liga.“

Jeho hráčskymi zastávkami boli Fiľakovo i Hajnáčka, ale pôsobil aj v nižšej súťaži v Rakúsku. Za áčko Soboťanov si zahral po návrate tretiu ligu a v lete 2022 odtiaľ zamieril do Zvolena.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album D. Kalmára, FB MFK Zvolen