Jana získala ako prvá odchovankyňa poltárskeho volejbalu medailu v extralige. Mieni sa k nemu vrátiť ako trénerka

Prvou odchovankyňou poltárskeho volejbalu, ktorá získala medailu v extralige žien, bola Jana Wiednerová (dnes už Kurčíková). Stalo sa tak pred trinástimi rokmi. Radosť z cenného kovu bronzového lesku zažila na konci sezóny 2010/2011. Obliekala si v nej dres VTC Pezinok. „Aj s odstupom času je to dobrý pocit, že som bola prvou Poltárčankou, ktorá získala medailu v najvyššej súťaži. Asi preto som bola prvá, lebo som patrila medzi najstaršie hráčky z vtedajšej generácie, ktorá začínala s volejbalom v MVK Poltár,“ uviedla pre vobraze.sk Jana Kurčíková. „Na pôsobenie v extralige mám dobré spomienky. Volejbal sa vtedy robil v Poltári naozaj dobre, keďže v najvyššej súťaži žien hrali aj ďalšie poltárske odchovankyne a niektoré takisto zažili medailovú radosť.“

Hájila farby troch klubov – MVK Poltár, Slávia TU Košice a spomínaného Pezinka. Nastupovala na poste blokárky. „Pozitívne hodnotím moju hráčsku kariéru. Keď som s volejbalom začínala, tak som ani nesnívala o tom, že to dotiahnem do extraligy. Som spokojná s hráčskou kariérou, rada na ňu spomínam. Zahrala som si neskôr za Poltár aj v prvej lige žien. Poďakovanie patrí trénerom Jaroslavovi Štrbovi a Ivanovi Teremovi, ktorí z nás urobili také hráčky, že sme sa dostali do extraligy. Bola to ich zásluha. Žiaľ, obidvaja už nie sú medzi nami,“ vyjadrila sa Jana Kurčíková (33). Naďalej žije v Poltári.

Jana Kurčíková už pôsobila pri najmladších hráčkach MVK Poltár

Už druhú sezónu sa v regióne nehrá prvá liga žien. Týka sa to či už Hnúšte, Rimavskej Soboty, alebo Poltára. „Je to dosť smutné, že volejbal v našom regióne upadá,“ reagovala. Podľa jej slov sa už zrejme súťažne neobjaví pod vysokou sieťou. „Mám už predsa len aj svoj vek a pri troch deťoch by som to ani nevedela skĺbiť s tréningovým procesom a hraním zápasov cez víkendy. Rekreačne si však volejbal rada zahrám,“ skonštatovala Jana.

V MVK si už vyskúšala prácu trénerky. „Trénovala som mladšie žiačky, ktoré zápolili v trojkovom i štvorkovom volejbale. Bavilo ma to. Vypomáhala som tiež ako asistentka pri starších žiačkach. Zavítam sa pozrieť na zápasy najmladších poltárskych dievčat v trojkovom volejbale, kde hrá moja jedenásťročná dcéra Alexandra i na zápasy družstva mladších žiačok,“ priblížila Kurčíková. Do stavu manželského vstúpila vlani v lete.

V súčasnosti je na materskej dovolenke s dcérkou Jankou, ktorá bude mať čoskoro rok. „Keďže už chodí, máme doma veselo. Chcela by som sa vrátiť k volejbalu ako trénerka. Rátam s tým, že sa to stane realitou. Bola by škoda, keby išiel volejbal v Poltári dolu vodou. Prostredná dcéra Natália, ktorá má šesť rokov, avizovala, že keď budem trénerkou, začne aj ona hrávať volejbal.“

Z poltárskej volejbalovej liahne vyšlo niekoľko výborných hráčok, ktoré účinkovali na extraligových palubovkách, alebo sa predstavili v mládežníckych reprezentačných tímoch. Do tohto zoznamu patria: Radka Kubaliaková (Kopuncová), Jana Kubaliaková (Sobotová), Veronika Sivičeková (Cieniková), Andrea Štrbová, Ria Grulišová (Čužnová), Natália Nociarová (Kandráčová), Natália Balcová, Sofia Sivičeková, Nina Dreisigová, Diana Šuleková, Karin Radová, Bibiana Peťková, Nikola Kuzmániová atď. V prebiehajúcej sezóne pôsobia v extralige Sofia Sivičeková a Dreisigová. Tá si už zahrala v reprezentačnom tíme žien v Zlatej Európskej lige.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album J. Kurčíkovej a archív MVK Poltár