Pellegrini vyhral v prezidentských voľbách vo všetkých mestách v regióne

Novým prezidentom SR sa stane Peter Pellegrini, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu predsedu Národnej rady SR a zároveň je lídrom vládnej strany Hlas – SD. Rozhodli o tom voliči v sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb. Pellegrini získal v celoslovenskom meradle 53,12 percent hlasov a jeho protikandidát Ivan Korčok 46,87 percent hlasov. Obidvaja pochádzajú z Banskej Bystrice. Volebná účasť bola 61,14 – percentná. Pellegrini v júni vystrieda vo funkcii hlavy štátu Zuzanu Čaputovú. Do jeho volebného štábu zavítal v sobotu v noci aj Ivan Gašparovič, rodák z Poltára, ktorý post prezidenta zastával dve funkčné obdobia. Predsedu Hlasu podporil pred druhým kolom aj šéf Maďarskej aliancie Krisztián Forró.

V Rimavskosobotskom okrese zvíťazil Peter Pellegri (69,86 percent), Ivan Korčok tesne presiahol tridsaťpercentnú hranicu (30,13 percent). V okrese R. Sobota bola 43,05 – percentná volebná účasť. Pellegrini ovládol všetky tri mestá, v samotnej Rimavskej Sobote ho podporilo 57,61 percent voličov, v Hnúšti 70,17 percent a v Tisovci 68,19 percent. V obciach Martinová a Španie Pole mal predseda Hlasu stopercentnú podporu voličov, ktorí využili volebné právo. V obci Dulovo však uspel Korčok.

V Poltárskom okrese dominoval Peter Pellegrini (75,39 percent), Ivana Korčoka krúžkovalo 24,60 percent voličov. Volebná účasť dosiahla takmer šesťdesiat percent (59,35). Aj v samotnom meste Poltár kraľoval Pellegrini (75,80 percent). Vo všetkých obciach tohto okresu zvíťazil Pellegrini.

Pellegrini triumfoval aj v okrese Lučenec (61,83 percent), na stranu Korčoka sa priklonilo 38,16 percent voličov. Volebná účasť predstavovala 47,77 percent. V centre Novohradu vyhral Pellegrini (54,52 percent), v Lučenci v prvom kole pritom získal najviac hlasov Korčok. Vo Fiľakove voliči uprednostnili rovnako ako pred dvomi týždňami Pellegriniho (59,25 percent) pred Korčokom. V obci Nitra nad Ipľom vyhral Korčok.

Revúcky okres ovládol takisto Peter Pelllegrini (72,07 percent), Ivana Korčoka zakrúžkovalo 27,92 percent voličov. Volebná účasť bola 43,71 – percentná. Pellegrini kraľoval vo všetkých troch mestách okresu. V Revúcej za neho hlasovalo 66,75 percent voličov, v Jelšave 66,52 percent a v Tornali 66,88 percent. V obci Muránska Huta bol Korčok úspešnejší než Pellegrini.

Peter Pellegrini zvíťazil vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja.

Zdroj: vobraze.sk, Štatistický úrad SR