Pokrývala dianie na letnej olympiáde v Paríži. Boli to piate olympijské hry a z toho tretie letné, na ktorých sa Titanilla Bőd z Rimavskej Soboty zúčastnila ako novinárka. O zápolení pod piatimi kruhmi písala pre Sportnet, ktorého je reportérkou. „Som typ človeka, ktorý sa snaží vychutnávať si takéto podujatia a tak to bolo aj v Paríži. Určite som si olympiádu užila a som vďačná, že som na nej mohla byť. Niektoré dni však boli veľmi náročné a pridružili sa k tomu aj nečakané problémy,“ povedala pre vobraze.sk Titanilla Bőd (41).
„Paríž olympiádu nepotreboval, olympiáda potrebovala Paríž. Paríž je svetová metropola aj bez olympijských hier, ale olympiáde veľmi pomohlo, že bola v takom nádhernom meste. Športoviská boli na ikonických miestach: pod Eiffelovkou, v Grand Palais, vo Versailles či na Námestí Concorde,“ tvrdí.
Podľa jej slov ju najviac upútala práve táto symbióza mesta a olympiády. „Bola to naozaj olympiáda pre ľudí. Napríklad každý deň sa na Námestí Trocadéro konal program za účasti šampiónov z predchádzajúceho dňa, na túto akciu bol vstup voľný, takže naozaj každý mohol zažiť kontakt so športovcami. Súčasťou Hier sa tak stali aj tí, ktorí nemali vstupenku na žiadnu súťaž,“ skonštatovala Titanilla.
Za najsilnejšie momenty olympiády považuje viaceré. „Z tých nešportových by som k nim zaradila spev Céline Dion na otváracom ceremoniáli a akčný príchod herca Toma Cruisa na tom záverečnom. Z tých športových spomeniem víťazstvo maďarského plavca Kristófa Miláka na 100 metrov motýlik, finále prostných žien a v ňom triumf brazílskej gymnastky Rebecy Andradeovej nad Američankou Simone Bilesovou. A tiež keď sa Andradeovej poklonili na stupni víťazov Američanky Bilesová a Chilesová, medzi silné momenty zaraďujem tiež napínavé finále v skoku do výšky mužov,“ uviedla Titanilla Bőd. „Ako milovníčka krasokorčuľovania musím spomenúť odložený medailový ceremoniál z tímovej súťaže krasokorčuliarov z olympiády v Pekingu 2022, ktorý sa teda v Paríži uskutočnil s 2,5-ročným omeškaním. Súviselo to s pozitívnym dopingovým nálezom ruskej krasokorčuliarky na ZOH v Pekingu. Bolo skvelé vidieť mojich obľúbených krasokorčuliarov, keď dostali svoje medaily za ovácií nadšeného davu na už spomínanom Námestí Trocadéro,“ pokračovala.
Vodný slalom, box, tenis, streľba, atletika, zápasenie, šerm, plávanie, vodné pólo, moderný päťboj, cyklistika, športová gymnastika, moderná gymnastika, futbal, plážový volejbal, skejtbording. To je zoznam športov, na zápolenie v ktorých sa bola pozrieť. „Čo sa týka jednotlivých športovísk, tak OH v Paríži absolútne prekonali moje očakávania. Okrem plážového volejbalu pod Eiffelovkou, čo asi na fotkách videl každý, keďže to bolo najfotografovanejšie dejisko hier, ma úplne očaril Grand Palais, kde sa konali súťaže šermiarov. Tá nádherná oceľovo-sklenená budova bola postavená na svetovú výstavu v roku 1900 a šermiari vo svojich bielych úboroch s celou tou eleganciou toho športu sa do toho prostredia nesmierne hodili,“ priblížila Titanilla Bőd. Dodala, že v niečom však olympiáda predsa len trochu zaostala za jej očakávaniami. „Týka sa to dopravy a organizačných vecí pre novinárov. Ale to sú detaily. V danej chvíli možno vedia naštvať, ale po rokoch si to už nebudem pamätať, kým všetky tie úchvatné športoviská áno“.
Slováci získali na OH v Paríži jednu medailu, bronz vybojoval vodný slalomár Matej Beňuš. „Je to na dlhú diskusiu o stave športu, veď vidíme trend, že slovenská výprava je čoraz menšia a je čoraz ťažšie sa presadiť aj v športoch, ktoré sa dlhodobo považovali za typické úspešné slovenské športy. Som rada, že aspoň vďaka Matejovi Beňušovi zažili slovenskí fanúšikovia medailovú radosť,“ reagovala. Tri Slovenky obsadili nepopulárne štvrté miesto. „Mrzelo ma, že sa tenistke Anne Karolíne Schmiedlovej nepodarilo dotiahnuť skvelé ťaženie až na olympijské pódium, alebo že strelkyňa Vanesa Hocková či vodná slalomárka Zuzana Paňková zaostali iba o kúsok za bronzovými priečkami. Dopriala by som im medailový úspech. Vo všeobecnosti platí, že už kvalifikovať sa na olympiádu, je obrovská vec, čo si často ľudia neuvedomujú.“
Dianie na predchádzajúcich olympiádach pokrývala ako redaktorka denníka Új Szó. „Tam som sa zameriavala aj na maďarskú výpravu a keďže tá zvyčajne mala každý deň nejakú medailovú šancu, bolo jednoduché sa rozhodnúť, o čom v ten daný deň písať. Tentoraz sme sa v Sportnete, samozrejme, zameriavali najmä na účinkovanie Slovákov, ale aj na niektoré svetové témy, no bolo treba zmeniť to moje zaužívané olympijské uvažovanie pri výbere tém, čo bolo na začiatku náročné.“
Titanilla podotkla, že olympiáda je pre novinára makačka. „Po otváracom ceremoniáli som aj dala fotku na sociálne siete, že to, čo vidí každý, je vysmiata fotka pod Eiffelovkou po otváracom ceremoniáli. Lenže nikto nevidí, ako si ráno o 4.39 h ľahnem do postele úplne zničená po tom, čo som dve hodiny blúdila v meste a potom som ešte ďalšie dve hodiny písala článok.“ Prezradila, že si z metropoly Francúzska priniesla na pamiatku maskota olympiády, tričká i klobúčik.
Zdroj: vobraze.sk, foto: album T. Bőd