Betlehem v nadživotnej veľkosti vo Vrbovciach dodnes pripomína rezbára Dušana Šarkana († 59). Zomrel pred desiatimi rokmi, no jeho rozsiahle a rozmanité majstrovstvo zostalo na mnohých miestach po Slovensku i zahraničí. Betlehem, ktorý sa nachádza pri jeho dome kde tvoril má už viac ako dvadsať rokov. Zub času sa už na dreve podpísal, stále však vyzerá dominantne. Je pod prístreškom, ktorý ho chráni, jeho opravu posledne zabezpečila manželka Dušana Šarkana, Ľubica, ktorá Betlehem aj natierala a udržiavala.
Pri piatom výročí jeho úmrtia bola na dome osadená pamätná tabuľa. Iniciovala to obec a z iniciatívy OZ Vrbovček vznikol projekt od názvom Šarkanovi, ktorý v nebi tvorí. Jeho kolegovia, rezbári vytvorili aj jeho sochu v nadživotnej veľkosti. Dušan Šarkan vytvoril aj veľa drevených rozprávkových postavičiek od Pavla Dobšinského, nestihol však dokončiť svoje plány, no jeho najväčším snom však bolo vytvoriť Galériu pod holým nebom, prístupnú širokej verejnosti. V súčasnosti si Dušana Šarkana pripomína každý vo svojich spomienkach.
V uplynulých rokoch Betlehem navštevovali deti či folkloristi začiatkom decembra. „Prvý piatok v decembri prišli deti z Lieskovčeka i zo ZŠ v Hrachove a urobili program, rada som ich pohostia, ako však Jarka Lajgútová odišla do dôchodku, tak sa nechodí. Bolo veselo, boli sladkosti, teplý čaj a prišli aj dedinčania,“ povedala pre vobraze.sk Ľubica Šarkanová, ktorá sa medzičasom presťahovala už do mesta a z udržiavania tradícií sa v období kovidu pozabudlo. Proti jej oživeniu by však podľa jej slov nebola.
S tradíciou sa začalo ešte kým žil rezbár a autor betlehemu. S pribúdajúcimi rokmi sa čoraz menej ošetruje aj samotný Betlehem. „Bolo by to ošetriť, natrieť, dávno to nebolo natrete. Popri strieške sme opravovali posledné aj podlahu, na ktorej sa zub času podpísal. Urobili to vtedy majstri Labancovci, aby to vyzeralo. Odvtedy zostal na pospas osudu,“ dodala Šarkanová.
Viacero jeho diel je odložených v dome, najobľúbenejších anjelov má Ľubica u seba ako spomienku. „S Dušanom sme sa poznali veľmi dobre, osobní priatelia sme aj s jeho manželkou, ktorá bola jednou dobou poslankyňou obecného zastupiteľstva. Teraz momentálne sme sa ešte nezaoberali nejakou spomienkou, do budúcnosti to však nevylučujem,“ povedal pre vobraze.sk starosta obce Veľké Teriakovce Karol Kučera, ktorý je na dlhodobej PN.
„Spomínam si na Dušana ako na veľmi dobrého človeka, veľmi pomáhal obciam a ľuďom, rád sa zapájal do aktivít. Takých ľudí je veľmi málo dnes. Bol to veľmi šikovný a ľudský človek, odborník a umelec, je ho veľká škoda. Keby bol žil dlhšie, určite by bol vytvoril pre nás ešte ďalšie krásne diela, ale jednoducho osudu človek nerozkáže,“ povedal Kučera, ktorý bol niekedy aj kolega so Šarkanom, keď ešte spolu robili v Taurise. „Bol vedúcim hygieny a mal na starosti aj dezinfekciu,“ podotkol starosta. Ako dodal, v budúcnosti bude potrebné nájsť odborníka, ktorý sochy ošetrí. „Tieto problémov s hubami sú aj na sochách, ktoré sú na náučnom chodníku a v okolí Skálnika,“ podotkol.
Ošetrenie betlehemu nemá kto robiť. ,,Nevieme este ako budú do budúceho roku verejnoprospešné práce, nemáme ľudí, pre štyri naše obce budú asi len dvaja ľudia,“ dodal starosta.
Dušan Šarkan sa práci s drevom venoval viac ako tridsať rokov. Bol autorom mnohých drevených sôch v Drienčanoch ako aj vierozvestcov na najprestížnejšom celoslovenskom folklórnom festivale Východná. Každoročne vyrezával drevené sochy na Klenovskej Rontouke,
Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Ľubica Šarkanová, FS Vepor