Alexander z R. Soboty bude svoje herecké nadanie rozvíjať na konzervatóriu

Herectvu sa začal venovať, aby naplnil svoj voľný čas. Vtedy ešte netušil, kam pôjde študovať po skončení základnej školy. Jeho mama i starý otec sú hudobníci. Alexander Novák bude od septembra študovať na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Nechýba mu cieľavedomosť, zdravý nadhľad a zmysel pre humor.

Umenie mu nie je cudzie. Jeho mama Viktória Kubaliak Nováková je klaviristkou a učiteľkou hry na klavíri, zatiaľ čo starý otec aktívne hráva na bicie. „Ja som si vybral práve herectvo. V čase, keď som si ho vyberal, išiel so mnou herectvo skúsiť aj môj najlepší priateľ Oliver Magic. Môj záujem určite do istej miery podnietili aj pozitívna kritika na moje hranie, ktorú som dostával,“ uviedol pre vobraze.sk Alexander Novák (15).

Na divadle ho najviac bavia skúšky predstavení a ich premiéry. „Najradšej si zahrám komédie, ale i politické satiry a za najväčšiu výzvu považujem dostať sa do postavy a zžiť sa s ňou,“ poznamenal tínedžer z Rimavskej Soboty. Navštevoval ZŠ P. Dobšinského.

Pre štúdium na konzervatóriu sa rozhodol, pretože divadlo ho napĺňa, odkedy sa mu začal venovať. „Rozhodol som sa pre štúdium hudobno – dramatického odboru. Práve preto som sa posledný rok a pol venoval spevu i tancu. Keď som bol menší, zvykol som si zahrať na klavíri, čo je pre mňa výhoda i do budúcna,“ objasnil. Vzory v televíznych hercoch síce nemá, ale našiel ich v niekom inom. „Vzhliadam najmä k mojim dvom učiteľom, ktorými sú Gabriel Kertész a Marian Lacko,“ uviedol Novák. Zároveň uviedol, že medzi jeho obľúbené divadelné hry patrí napríklad Nežné príbuzenstvo, Pomocník, Červená čiapočka v ohrození i Dlhá, široká a bystrozraká.

Napriek tomu, že je Alex ešte mladým hercom, jeho talent a talent jeho hereckých kolegov z Divadla Alterna bol ocenený na celoslovenskej divadelnej prehliadke Divadlo a deti v Rimavskej Sobote druhým miestom. „Toto bol doteraz môj najväčší herecký úspech,“ skonštatoval. Ako doplnil, objavil sa s kamarátom Oliverom Magicom v jednej krátkej vianočnej reklame na regionálnej televízii. Bol medzi najúspešnejšími žiakmi a študentmi rimavskosobotských škôl, ktorí boli na radnici ocenení na konci júna.

Popri pôsobeniu v Divadle Alterna si zahral aj v Divadle Havran či Detskom divadelnom súbore Dve facky. Počas svojho hereckého pôsobenia už stihol zažiť aj rôzne vtipné situácie, ktoré mnohí herci nezažijú ani po rokoch ich kariéry. „Mám jednu veselú príhodu z hrania, keď som si zlomil nohu tesne pred reprízou hry Nežné príbuzenstvo, ktorú režíroval Marian Lacko. V tej hre som mal „znásilňovať“ hlavnú postavu, a keďže ma nemohol nikto zastúpiť, musel som ísť na javisko pred publikum so sadrou na nohe, čo bolo samo osebe dosť komické,“ hovorí so smiechom nadaný herec.

Okrem divadla, klavíra, spevu a tanca ho zlákalo bojové umenie. „Venoval som sa bojovému umeniu ju – jutsu. Navštevoval som tréningy, ktoré viedol Tomáš Kalmár.“ Keďže sa rozhodol študovať práve herectvo, jeho hlavné ciele a predstavy sa sústreďujú práve na to. „Priznám sa, že keby sa nanovo natáčajú filmy Star Wars, určite by som si chcel zahrať postavu Anakina Skywalkera,“ vtipne podotkol.

Zdroj: Simona Kántorová, foto: album A. Nováka