Uniforma im pristane. Počet policajtiek narastá

Martina Krahulcová (vľavo) a Renáta Kvetková

V Rimavskosobotskom okrese si oblieka policajnú uniformu 37 žien. Pracujú na všetkých útvaroch a oddeleniach, v kanceláriách napríklad ako vyšetrovateľky, čoraz častejšie však aj v priamom výkone služby. Niekedy sa už môžeme stretnúť aj s čisto ženským zložením hliadky. Ako ďalej informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v okrese Rimavská Sobota je celkovo 200 policajtov, teda mužov aj žien dokopy. Napríklad v Lučeneckom okrese pracuje 223 policajtov. „Z toho je 42 žien.“

Príslušníčky nežnejšieho pohlavia dosahujú častokrát lepšie výsledky medzi uchádzačmi o prácu v Policajnom zbore. Zvládajú telesné aj strelecké previerky rovnako dobre ako muži. „Na minulotýždňovom slávnostnom vyraďovaní študentov na Strednej odbornej škole PZ v Košiciach bolo napríklad 46 percent žien. Podľa názorov psychologičiek sú ženy vo veku 18 a 19 rokov skôr vyzretejšie a ľahšie zvládnu psychologické previerky ako muži. Vo výkone je to už ale náročnejšie,“ priblížil situáciu okresný riaditeľ PZ Rimavská Sobota Ján Lás. Ako skonštatoval, momentálne je systém nastavený tak, že každý po nástupe do Policajného zboru začína na základnom útvare. „Takže aj ženy začínajú na obvodných oddeleniach a v priamom výkone služby, kde sa stretávajú s rozličnými situáciami,“ povedal Ján Lás.

Ženy v rámci výkonu služby plnia tie isté úlohy ako muži, nie sú v ničom zvýhodňované. Ako spomenul, môžu nastať situácie v rámci výkonu služby, kedy dokáže udalosť priamo na mieste lepšie odkomunikovať žena ako muž, ale sú aj prípady, kedy potrebujú zvládnuť aj raz tak ťažkého útočníka, ako sú ony. „Dnes už ale máme k dispozícii elektrický paralyzátor Taser, či teleskopické obušky. Inicioval som, aby sa na výcvikoch venovali predovšetkým použitiu týchto donucovacích prostriedkov pre prípady, že bude potrebné ich použiť,“ hovorí riaditeľ.

V Policajnom zbore ženy zastávajú rozličné pozície. „V rámci okresného riaditeľstva je dokonca nutnosť, aby sme mali ženy na každom útvare, lebo osobnú prehliadku môže vykonať iba osoba rovnakého pohlavia a častokrát máme aj páchateľky,“ vysvetľuje Lás. V prípadoch, kedy sú poškodené ženy, ako napríklad pri násilných a sexuálnych trestných činoch, je tiež výhodou, keď je prvotný kontakt so ženou policajtkou.

V súčasnosti policajtky v okrese Rimavská Sobota pracujú aj na viacerých vedúcich pozíciách. Ivana Tenglerová je vedúcou oddelenia dokladov a na poste vedúcej vnútorného oddelenia pôsobí Katarína Baboľová. Spomedzi žien vysokú pozíciu zastávala Jana Perdíková, ktorá bola pred približne tromi rokmi zástupkyňou riaditeľa Obvodného oddelenia vo Veľkom Blhu. Najvyššiu funkciu doposiaľ zastávala Judita Balogová, ktorá bola riaditeľkou odboru kriminálnej polície.

Policajtky pomáhajú aj iným spôsobom. Nájdeme medzi nimi aj darkyne krvi, Ivana Nosáľová je držiteľkou bronzovej a Lenka Lásová striebornej plakety prof. Jana Jánskeho. „Radosť nám robí aj športovkyňa Martina Krahulcová, ktorá sa vlani zúčastnila spolu s reprezentantkou Slovenska Janka Keseg Števkovou na najprestížnejších a najväčších MTB etapových pretekoch na svete s názvom CapeEpic v Juhoafrickej republike, kde sa umiestnili na 6. mieste,“ doplnil riaditeľ. Martina je aj majsterkou Slovenska – na majstrovstvách MV SR a PZ v cyklistike v kategórii žien skončila na 1. mieste.

V celom Banskobystrickom kraji je 1 859 policajtov a z toho je 322 žien.

Zdroj: vobraze.sk