Muži pozor komu posielate intímne fotografie. Pribúdajú prípady vydierania

Ilustračné foto

Možno sa vám stalo, že osoba opačného pohlavia s vami nadviazala cez sociálne siete „šteklivú“ komunikáciu, ktorej ťažko odolať. Tí, čo podľahli a neboli dostatočne obozretní, majú problém. Po zaslaní intímnych fotografií alebo videí cez sociálne siete ich postupne vydierajú. Polícia eviduje prípady v Banskobystrickom kraji a podozrivé prípady boli podľa našich informácií aj v okrese Rimavská Sobota. „Najnovšie prípady poukazujú na to, že tento spôsob podvodu respektíve vydierania funguje aj naďalej,“ informuje banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Podľa policajných informácií podvodníci využívajú sociálne siete a mobilné aplikácie určené na hovory a videohovory. Vytvoria atraktívny falošný profil pod ženským menom a nadviažu s vami „šteklivú“ komunikáciu. Táto prebieha v slovenskom jazyku, v niektorých prípadoch je však zrejmé, že texty boli preložené cez prekladač. Texty obsahujú rôzne chyby, raz je použité tykanie, raz vykanie a podobne.

Po istom čase páchateľ vytypovanú „obeť“ vyzve na výmenu intímnych fotografií alebo videí respektíve erotický videočet, alebo vám pošlú erotické video krásnej slečny a na oplátku požadujú vaše erotické video. A takto ľahko sa páchatelia dostanú k fotografiám alebo videám vašich najcitlivejších partií, ktoré môžu zneužiť rôznym spôsobom.

Ak niekomu neznámemu zašlete svoje intímne fotografie, videá alebo uskutočníte videočet, na základe ktorého je možné vás identifikovať, obvykle nasleduje vydieranie. Páchateľ sa vám začne vyhrážať, že ak nezašlete určitý finančný obnos, rozpošle získaný materiál všetkým vašim priateľom na sociálnej sieti. Ak tak aj učiníte, neznamená to, že je vydieraniu koniec – nasledujú požiadavky na ďalšie a ďalšie financie. Ako polícia upozorňuje, už viackrát aj na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňovali na rôzne podvodné konania páchateľov prostredníctvom sociálnych sietí.

Čo spraviť, ak ste sa stali obeťou takéhoto trestného činu ?

  • žiadne peniaze nikomu nezasielajte, ak ste už peniaze zaslali, uschovajte si potvrdenie
  • obráťte sa na políciu a podajte trestné oznámenie – pre tento prípad si uchovajte čo najviac dôkazov : uložte si správy, fotografie a inú komunikáciu, príp. si urobte screenshoty obrazovky. Rozumieme, že je nepríjemné, ak vašu komunikáciu bude čítať vyšetrovateľ, ale je dôležitá ako dôkaz
  • podvodníkovi neoznamujte, že idete na políciu, aby nemohol po sebe zahladiť stopy

Zdroj:vobraze.sk, OR PZ Rimavská Sobota