Merače rýchlosti R. Bani či v Pincinej veľmi nepomáhajú, zmeniť by to mohli stacionárne radary s pokutami 

Radary, ktoré sú umiestnené v obciach na hlavných ťahoch a majú napomáhať znižovaniu rýchlosti vodičov, nemajú v niektorých obciach želaný efekt. V obci Pinciná, ktorá je pre motoristov známa ako obec radarových kontrol, majú dva merače rýchlosti, ktoré oznamujú vodičom aktuálnu rýchlosť. Jeden na vjazde od Rimavskej Soboty, druhý priamo v obci, od Lučenca. „Keď si napriek tomu niektorí vodiči dovolia prefrčať obcou, tak si zaslúžia automatický stacionárny radar s pokutou. Už boli u nás policajti zisťovať, kde by mohol byť umiestnený,“ povedala pre vobraze.sk starostka Pincinej Valéria Votoupalová.

Podľa jej slov nie je týždeň, aby do obce nechodili policajné hliadky merať rýchlosť a rozdávať pokuty nezodpovedným vodičom. „Často ich tu vidíme,“ dodala. Ako poznamenala, v obci žijú ľudia, ktorí sú denno-denne vystavení premávke I. triedy a stále nevedia, kedy by mohla nasledovať výstavba úseku rýchlostnej cesty R2 od Tomášoviec smerom k Pincinej. Z hľadiska bezpečnosti obyvateľov preto vníma cestu I. triedy ako bremeno. 

„Všetko je to o ľuďoch. Sú vodiči, ktorí keď vidia, že na radare svieti viac ako povolená rýchlosť 50 km/h, tak pribrzdia, ale sú vodiči, ktorých neprevychováte nijako,“ povedala Votoupalová. Ako doplnila, pred dvomi mesiacmi zaznamenali prípad, keď zrejme nadrogovaný vodič „preletel“ obcou veľkou rýchlosťou. „Do obce vošiel v protismere. Všetci anjeli stáli nad nami, že sa nikomu nič nestalo. Policajti ho chytili až v Hajnáčke,“ priblížila. Je však rada, že im na ceste zvýraznili priechod pre chodcov. „Dali tam solárne blikače, ktoré sa rozsvietia, keď idú chodci okolo. Priechod bol už osvetlený a toto je plus k zvýšeniu bezpečnosti premávky,“ povedala starostka Valéria Votoupalová, ktorá sa po troch volebných obdobiach o funkciu starostky už neuchádza.  

Merač rýchlosti majú napríklad aj v obci Rimavské Baňa približne od novembra 2015. Ide o vjazd v smere od Hnúšte. Starostka R. Bane Elena Polóniová podobne zvažuje poukázať polícii na nezodpovedných vodičov. „Rýchlosť a spôsob, akým vodiči prechádzajú obcou, sa nezmenila. Zo začiatku to malo možno ešte väčší efekt,“ podotkla starostka. Ako priblížila, v obci majú základnú školu a z praxe si pochvaľuje hliadky miestnej poriadkovej služby, ktorej členovia chodia k priechodom, keď je vonku viac detí. „Majú reflexné zelené vesty a tie fungujú na vodičov asi najviac. Má to oveľa väčší dopad na bezpečnosť ako merače rýchlosti. Deti sú nepozorné, treba dávať na ne väčší pozor,“ hovorí.

Merač rýchlosti v Hnúšti

Motoristi podľa nej prichádzajúci od Hnúšte nedodržiavajú častokrát rýchlosť a myslia si, že nevstupujú priamo do zastavanej časti územia. „Je tam však križovatka neďaleko a vodiči majú pocit, že tam môžu ešte preletieť. Nevidím to tak, že by vodiči sledovali číslo na merači rýchlosti,“ dodala. V susednej obci Rimavské Zalužany merač rýchlosti monitoruje na ceste I. triedy opačný smer od Rimavskej Soboty. Merač je aj v Hnúšti či vo Veľkých Teriakovciach.

Podľa aktuálnych výsledkov policajnej kontroly na území okresov Lučenec, Zvolen a Veľký Krtíš 30 policajtov odhalilo v priebehu niekoľkých hodín 164 dopravných priestupkov, z ktorých až 105 tvorilo prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Informuje polícia na sociálnej sieti. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: vobraze.sk, KR PZ Banská Bystrica