Zasahujú pri život ohrozujúcich stavoch, bezvedomí, zastavení obehu, závažných úrazoch či dopravných nehodách. V okrese Rimavská Sobota pracuje na staniciach záchrannej zdravotnej služby vyše 65 záchranárov s lekármi. Rozlišujeme rýchlu zdravotnú pomoc (RZP) kde sú dvaja zdravotnícki záchranári a rýchlu lekársku pomoc (RLP) aj s lekárom, ktorá je vysielaná operačným strediskom k najvážnejším prípadom.
V Rimavskej Sobote sa nachádza RLP v centre mesta. RZP vyráža na výjazdy z Košickej cesty na okraji mesta. Niekedy boli tieto stanice spolu na Železničnej ulici, už asi dva roky sú na dvoch miestach. Ako pre vobraze.sk ďalej priblížil špecialista na miestnej stanici RLP v R. Sobote Attila Gányovics, ide čisto o prevádzkovú záležitosť a z hľadiska dojazdu je lepšie mať posádky rozložené na viacerých miestach. Obzvlášť RLP má lepší dojazd napríklad na najväčšie sídlisko v meste Sídlisko Západ. Obidve posádky sú vysielané operačným strediskom . V stave núdze ich verejnosť môže kontaktovať na čísle 155 alebo 112.
Gányovics zastáva post prezidenta Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof, je aj prezidentom Spolku lekárov v Rimavskej Sobote. Podľa Gányovicsa je rozmiestnenie a fungovanie miestnych posádok vcelku nastavené dobre. V Rimavskosobotskom okrese sú dve posádky s lekárom v R. Sobote i v Hnúšti. Posádky RZP sú v R. Sobote a ešte vo Veľkom Blhu, Bottove (bývalá posádka z Rimavskej Seči), Hosticiach a Tisovci. Väčšina záchranárov v okrese R. Sobota má vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa.
Ďalšie posádky sú rozmiestnené aj neďaleko za hranicami okresu Rimavská Sobota a v prípade potreby v ňom aj zasahujú. Ako ďalej uviedol, stáva, že napríklad v obciach Káloša či Valice (okres R. Sobota) zasahujú skôr dve posádky z Tornale. Záchranári RZP podobne sídlia aj v Kokave nad Rimavicou, Ratkovej či vo Fiľakove. „Roky o systéme vysielania rozhoduje Operačné stredisko záchranej zdravotnej služby, ktorá podľa závažnosti stavu vysiela najbližšiu voľnú posádku a dbá sa aj na závažnosť stavu pacienta,“ priblížil Gányovics, podľa ktorého v našom regióne, ako aj celoslovensky, je rozmiestnenie posádok rovnomerné. Trojuholník lekárskych posádok R. Sobota, Hnúšťa, Lučenec je podľa neho dostatočný, väčší skok vidí skôr smerom na Rožňavu, kde je posádka z Revúcej vzdialená od Tornale asi 40 kilometrov.
Záchrannú službu by mala verejnosť využívať len v nevyhnutných prípadoch, nie z pohodlnosti. Pri nahlasovaní je preto potrebné informovať o reálnom zdravotnom stave pacienta. „Aby hovorili pravdu, aby sa operátori vedeli správne rozhodnúť a vyslať správny tím záchranky,“ dodáva lekár.
Podotkol, že nie po každom telefonovaní je automaticky na dané miesto vysielaná posádka. „Stávajú sa prípady, kedy operátor vie pomôcť aj telefonicky, môže odporučiť domácu liečbu na teploty či zvýšený tlak a následne sa pacient po určitej dobe skontroluje spätným hovorom,“ vysvetlil s tým, že sa stávajú prípady, keď posádka po príjazde zhodnotí menšiu závažnosť prípadu. „Niekedy býva zdravotný stav popísaný dramatickejšie, ako je reálne. Nie je to len regionálny problém, ale aj problém na Slovensku i v zahraničí,“ hovorí. Upozorňuje však, že v tej dobe môže byť na inom mieste závažnejší prípad pacienta, ktorý nevyhnutnú pomoc reálne potrebuje. „Vtedy musí byť vyslaná posádka z iného miesta a dojazdový čas sa zvyšuje,“ zdôraznil.
Ako Gányovics naznačil, na Slovensku už v niektorých krajských mestách plánujú testovať nový systém záchrannej zdravotnej služby, tzv. rendez-vous (RV). Hovorilo sa o ňom aj na nedávnom kongrese v Lučenci, jeho hlavným organizátorom bol Attila Gányovics. V novom systéme bude tvoriť posádku lekár spolu so záchranárom, ktorý šoféruje osobné vozidlo s potrebným zdravotníckym vybavením, okrem nosítok. „Lekár v takýchto prípadoch väčšinou netransportuje pacienta do nemocnice. Pacienta zalieči, a keď zhodnotí, že pacient potrebuje transport, tak ho prevezme RZP. Lekár pritom ale ďalej nie je obsadený na transport a môže ísť na prípadný ďalší závažný výjazd. Posádka RV bude vysielaná len na najzávažnejšie stavy s potrebou lekárskeho zásahu a určite si ju netreba pomýliť sv výjazdovou pohotovosťou,“ opísal Gányovics pripravovaný systém, ktorý už funguje v rôznych štátoch Európy. „Dokonca v Českej republike majú niektoré kraje len tento typ posádok,“ uzavrel.
Zdroj: vobraze.sk