Soboťanku Terezu poháňa dopredu vášeň pre šport

Tereza Nemcová je mladá atlétka z Rimavskej Soboty. Skúsila viacero športov. Napokon však zakotvila pri ich kráľovnej. Súťaží v šprintérskych disciplínach. Bola súčasťou rozhodcovského tímu na júlovom Európskom olympijskom festivale mládeže, ktorý sa konal v Banskej Bystrici.

Svoju lásku k atletike objavila celkom náhodou vďaka svojmu starému otcovi, keď mala pätnásť rokov. „Môj starý otec v novinách čítal článok o atletickej súťaži, ktorá sa volá Čokoládová tretra. Veková hranica na účasť bola jedenásť rokov, tak sme na ňu prihlásili môjho mladšieho brata Richarda a ja som začala trénovať spolu s ním,” zaspomínala si na svoje začiatky Tereza. Vďaka zmienenej súťaži spoznala svoje súčasné trénerky, sestry Velďákové,ktoré vedú klub v Košiciach. Do neho sa Tereza zapísala spoločne so spomínaným bratom, neskôr s nimi začal pretekať aj ich ocino Richard.

Tereza Nemcová (17) je dôkazom vytrvalosti a húževnatosti. Tréningové podmienky v meste ju od športu, ktorý si vybrala, neodradili. „V meste nemáme atletický štadión s tartanovou dráhou, no predsa som to ešte nevzdala. Som toho názoru, že žiadne zlé podmienky nedefinujú naše výkony. Dopredu ma poháňa iba čistá vášeň pre tento šport. Milujem tréningy, aj keď pri nich trpím,“ uviedla cieľavedomá Soboťanka a výborná študentka Gymnázia I. Kraska v Rimavskej Sobote. Háji farby klubu Atletika Košice.

Medzi svoje úspechy zaraďuje účasť na dorasteneckých i juniorských majstrovstvách Slovenska a titul majsterky Slovenska v halovom viacboji. V decembri minulého roku získala rozhodcovskú kvalifikáciu a vďaka svojej šikovnosti si úlohu rozhodkyne mohla vyskúšať na prestížnom Európskom olympijskom festivale mládeže. Pod drobnohľadom mala disciplíny vrh guľou a skok do výšky.

„Týždeň na EYOFe ma obohatil v mnohých smeroch. Spoznala som obrovské množstvo skvelých ľudí, bola som odkázaná sama na seba, na svoje schopnosti a zručnosti a získala som tiež inšpiráciu zásluhou výborných športových výkonov,” skonštatovala Tereza.

Za najkrajšiu atletickú spomienku považuje prvý šprint na 400 metrov, ktorý absolvovala vlani v septembri. Predtým zápolila v šprintoch na 100 a 200 metrov. Vekom patrí do juniorskej kategórie. Vo voľnom čase rada číta, vzdeláva sa v témach zdravého životného štýlu, fotí alebo píše články. Spolupracuje s redakciou vobraze.sk. Najradšej trávi čas so svojimi najbližšími. O svojej budúcnosti po skončení rimavskosobotského gymnázia ešte uvažuje.

Zdroj: Kornélia Štolcová, foto: album T. Nemcovej