Pomáhať zvieratám predstavuje pre zverolekárku samozrejmosť

Andrea Kolimárová pracuje ako veterinárna lekárka viac ako desať rokov. Odmalička žije v Ožďanoch. Aj keď istý čas na strednej škole uvažovala o inom povolaní, chcela študovať letectvo, no vzťah k zvieratám pri výbere vysokej školy zvíťazil. Momentálne ako zverolekárka pôsobí vo viacerých okresoch.

Zverolekárstvo vyštudovala na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a po ukončení štúdia začala pracovať u veterinárneho lekára Františka Macaláka vo Veľkom Krtíši. Tam strávila na praxi dva roky, po ktorých si otvorila vlastnú ambulanciu vo Fiľakove, kde pôsobí dodnes. Okrem toho pracuje v okresoch Poltár, Lučenec a Rimavská Sobota.

Vo svojej fiľakovskej ambulancii prevažne ošetruje malé zvieratá, no občas sa stretne aj s netradičnými živočíchmi. „Ošetrujem primárne psíky, mačičky, škrečky, morčatá, korytnačky či chameleóny. K hospodárskym zvieratám chodím málo. Ak je to potrebné, viem poradiť, žijem na dedine. Dokážem pomôcť pri ošípaných, ale inde sa netlačím. Stretla som sa aj s netypickými živočíchmi, keď mi do ambulancie priniesli slimáky africké či agámy, čo sú jašteroidné zvieratá. Veľakrát sa stalo, že chceli ku mne prísť s dákym exotickým zvieraťom, ale pokiaľ jeho zdravotný problém presahoval moje vedomosti, odporučila som lekára, ktorý sa tomuto druhu zvierat venuje,“ priblížila pre vobraze.sk Andrea Kolimárová.

Okrem rôznych druhoch ošetrení vykonáva aj základné chirurgické zákroky. Nevykonáva však špecifické operácie, ako napríklad zákroky spojené s ortopédiou alebo orgánovou chirurgiou.

Aj pri zvieratách sa vyskytujú choroby, ktoré sa objavujú vo väčšom množstve. Od minulého roka sa najviac stretáva s babeziózou, parazitným ochorením, ktoré prenáša kliešť. Ak sa tento problém včas nerieši, môže byť pre psa život ohrozujúcim. Okrem toho pri fenkách je to zápal materníc alebo cysty.

Zverolekári sa vo veľkej miere stretávajú aj s týranými zvieratami, ktorým sa snažia pomôcť. Výnimkou to nie je ani u Kolimárovej. S týranými zvieratami sa stretáva v ambulancii trochu menej, ale v útulkoch a organizáciách, s ktorými spolupracuje, je tých prípadov viac. Väčšinou ide o vrastené špagáty, reťaze pri psíkoch a podobné veci, ktoré sú zapríčinené nedostatočnou starostlivosťou zo strany ich majiteľov. Spolupracuje s dvoma útulkami. Okrajovo s tým vo Fiľakove, kde predstavuje jej náplň práce očkovanie, čipovanie a vystavanie očkovacích preukazov. Primárne spolupracuje s útulkom v Lučenci, kde rieši všetky veterinárne úkony, ochorenia, preventívne záležitosti a vakcinácie.

V poslednej dobe rezonuje medzi obľúbencami štvornohých miláčikov téma o negatívnom vplyve zábavnej pyrotechniky na psy. Pravidelne narastá v závere roka záujem o lieky na upokojenie psov. „Silvester to je špecifická kategória, lebo psíky sú veľmi citlivé na tie petardy. Ľudia chodia už dva dni pred Silvestrom a pýtajú si niečo na ich upokojenie a sedatíva. Lenže na trhu ich je veľmi veľa a mnohé nefungujú, tak ja osobne menám stopercentný liek, ktorý by každému psíkovi pomohol a zvládol ten Silvester,“ poznamenala Kolimárová.

Vo svojej domácnosti má dvoch nájdených kocúrikov a dvoch psov, ktorých si zobrala z útulku. Práve svoj voľný čas trávi venčením a pravidelnými prechádzkami po lese a lúkach, kde sa snaží odreagovať od práce. Je to pre ňu určitý druh psychohygieny.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album A. Kolimárovej