Pavel Holík z Rimavských Janoviec sa venuje modelárstvu. K tejto záľube sa dostal v útlom veku a odvtedy sa neustále zdokonaľuje. Je majstrom Slovenska v juniorskej kategórii a predstavil sa už aj na majstrovstvách sveta. V zbierke má trofeje z rôznych súťaží.
„Na súťaže lodných modelárov, ktoré sa každoročne organizovali na Kurinci, som sa chodieval pozerať už ako malý chlapec. Stroje ma totiž priťahovali odnepamäti,“ uviedol pre vobraze.sk Pavel Holík. Svoju príležitosť dostal Pavel v roku 2016, keď mu práve na jednej zo spomínaných súťaží ponúkli pôsobenie v rimavskosobotskom klube. „Tak som si povedal, že to vyskúšam a prihlásil som sa na modelársky krúžok, ktorý má svoju dielňu v Ekorelaxe v Rimavskej Sobote.“ V tom istom roku skonštruoval aj svoju prvú loďku. „Môj prvý model som vlastne len dokončil po predošlom staviteľovi, aj keď na ňom bolo dosť práce. Pri dolaďovaní mi pomáhal vedúci krúžku Samuel Kováčik. Môže sa zdať, že dokončiť začatý model netrvá dlho, no ja som ho staval takmer celý školský rok,“ spomína na svoje začiatky Holík.
V roku 2016 zároveň absolvoval aj prvú súťaž, ktorá preňho bola bránou do sveta modelárstva. „Mal som možnosť zoznámiť sa s priebehom súťaží, zistiť, ako to tam chodí. Síce som sa vtedy neumiestnil na popredných priečkach, ale to ma v žiadnom prípade neodradilo od toho, aby som pokračoval,“ uviedol.
V ďalších rokoch sa Pavel Holík postupne zdokonaľoval pri výrobe jednotlivých modelov a absolvoval rôzne súťaže. „V roku 2018 som získal premiérové víťazstvo na podujatí v maďarskej obci Banka. Touto súťažou sa zároveň spustila moja víťazná vlna,“ opisuje Holík. Vrcholom tej sezóny boli majstrovstvá Slovenska v lodnom modelárstve, na ktorých získal Pavel vytúžený titul majstra Slovenska v juniorskej kategórii. „Bola to skutočne vydarená sezóna,“ hovorí osemnásťročný talent.
S pribúdajúcimi skúsenosťami a vedomosťami v oblasti modelárstva sa Pavel podujal na stavbu zložitejších modelov. Medzi jeho najdlhšie trvajúcu výrobu zaraďuje modelovanie lietadla. „V priebehu roka sa mi podarilo model skompletizovať na úroveň vetroňa s rozpätím krídel až dva metre. Práve ten rok bol kľúčový. Samozrejme, prial som si, aby dokázal aj lietať, avšak prvé pokusy ma presvedčili, že to nebude také jednoduché. Pozitívom však bolo, že som sa čím ďalej, tým viac zlepšoval.“
Okrem vlastných návrhov sa Pavel naďalej venoval tiež loďkám, ktoré ho nakoniec dostali až na majstrovstvá sveta. Ich dejiskom bola znovu maďarská obec Banka. „Majstrovstvá boli skvelou skúsenosťou, spokojný som bol aj s výsledkom,“ spomína Holík, ktorý sa v celosvetovej konkurencií umiestnil medzi juniormi v prvej desiatke. No ani touto súťažou nebol jeho modelárskym dňom koniec. Svoje schopnosti rozvíjal aj v nasledujúcom období, keď si zaumienil postaviť maketu lode. „Bolo mi jasné, že to zaberie omnoho viac času, ale aj napriek tomu sa na jej realizáciu dal. I keď bola stavba nakoniec prerušená pandémiou, veľa som si toho z celého procesu zobral.“
Pavel Holík študuje na Strednej priemyselnej škole dopravnej vo Zvolene. „Zvolil som si odbor elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách, nakoľko ma veľmi zaujal. Momentálne som v treťom ročníku a začínam už pomaly uvažovať aj o budúcnosti. O tom, či moje kroky po skončení strednej školy budú ďalej pokračovať akademickým smerom, zatiaľ však nie som rozhodnutý.“ S istotou však hovorí, že modelárstvo bude naďalej súčasťou jeho života. „Aktuálne mám rozostavané dve makety lodí a veľmi sa teším na ich dokončenie. Stále ma to napĺňa a do budúcnosti sa rád budem ešte zlepšovať,” dodal Pavel Holík.
Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album P. Holíka