Ortopéd Láska mladší pochádza z R. Soboty, kde dodnes pomáha pacientom. Pôsobí a operuje v B. Bystrici

Ako dieťa chcel byť Pavel Láska mladší veterinárom. Napokon však u Soboťana ku koncu strednej školy zvíťazila medicína. A aj keď sa chvíľu pohrával s myšlienkou plastickej chirurgie, ostal verný ortopédii.

Že bude lekárom však nebolo hneď jasné. Prvé myšlienky ho viedli k povolaniu veterinára. „Je to dosť podobné, akurát ľudia do toho viac kecajú ako zvieratá,“ smeje sa lekár, ktorý sa napokon vydal v šľapajach svojho otca, akurát sa špecializuje na dospelých pacientov a nie na deti. „Medicínu sme mali doma odmalička prostredníctvom rodičov, vyrastal som v takom prostredí, nebol dôvod niečo meniť,“ povedal pre vobraze.sk Pavel Láska (46), ktorý po absolvovaní gymnázia odišiel za štúdiom do Čiech na jednu z popredných univerzít. Vybral si Olomouc, kde sa zoznámil aj so svojou terajšou manželkou. Mladý ortopéd pracoval po škole dva roky v Znojme pod vedením profesora Radka Harta, ktorý je jeden z najmladších profesorov ortopédie. Spoluprácu s ním a aj skúsenosti u neho získané si pochvaľuje.

Väčšinu týždňa pomáha Pavel Láska mladší pacientom v Banskej Bystrici. Nezabudol však ani na pacientov z R. Soboty. Každý utorok kvôli nim cestuje do rodného mesta. „Hlavne chcem ľuďom v Rimavskej Sobote ponúknuť medicínu, ku ktorej by sa bežne nedostali. Je to pre ľudí dostupnejšie. Nemusia cestovať ďaleko,“ vysvetľuje skúsený lekár. Vraj pacientov najviac poteší, keď im oznámi, že sa problém dá liečiť aj bez operácie. Niekedy však musí vysvetliť, že proti prírode sa ísť nedá a ich stav zodpovedá ich veku.

Do Banskej Bystrice sa presťahoval dva roky po skončení medicíny v Olomouci. S manželkou, ktorá pochádza z Veľkého Krtíša, sa rozhodli usadiť dostatočne blízko k obom rodinám. „Nechceli sme ostať v Čechách. Obaja máme silné rodinné väzby. Rozhodli sme sa, že sa vrátime,“ hovorí otec dvoch detí. Jeho manželka je otorinolaryngólog.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici pôsobí Pavel od roku 2009. Každý štvrtok a piatok pomáha prevažne pacientom, ktorí potrebujú výmenu kĺbov. Od roku 2019 ordinuje okrem toho od pondelka do stredy v súkromnom zdravotníckom zariadení Novamed, kde sa venuje prevažne ambulancii, prípadne jednodňovej chirurgii. „Z praktického hľadiska sa mi v Novamede lepšie robí, mám viac priestoru na pacientov, ako v nemocnici. Ale kvalitatívne sa snažím pacientom ponúknuť rovnakú starostlivosť v nemocnici, v ambulancii, aj v Rimavskej Sobote,“ uviedol Soboťan. Podľa vlastných slov sú mu operácie bližšie, ako čas v ordinácii. Najdlhšie vraj trvajú revízie kĺbov, najkratšie sú artroskopie.

V rámci svojej praxe by sa rád v blízkej budúcnosti začal viac venovať robotike, ktorá dostáva mnohé odvetvia medicíny míľovými krokmi do popredia. „Treba sa dovzdelať a chytiť krok. Aj keď medicína sa často vracia k prapôvodným veciam. Občas prídeme na to, že nie každá inovácia nás vedie správnym smerom,“ vraví Pavel Láska. „Keby bola možnosť stále operovať, tak operujem každý deň, to ma baví o trochu viac ako ambulancia,“ dodáva so smiechom vášnivý cyklista, ktorý bicyklovanie odporúča ako šport prospešný pre kĺby.

V rozhovore priznal, že zatiaľ ešte novú cyklotrasu medzi R. Sobotou a Poltárom nevyskúšal. Viackrát ale absolvoval jazdu na bicykli z B. Bystrice do Rimavskej Soboty či do Veľkého Krtíša ku svokrovcom. Okrem bicyklovania je aj fanúšikom jazdy na motorke a venuje sa fotografovaniu na amatérskej úrovni. Nezabudol poznamenať, že odkedy si pred deviatimi mesiacmi zaobstarali šteniatko írskeho setra, dosť mu to ovplyvnilo možnosti trávenia voľného času.

V detstve a mladosti sa aktívne venoval hokeju. Od roku 1988, do roku 1996 postupne odohral zápasy za Rimavskú Sobotu. So svojou postavou hrával na poste obrancu. Neskôr pôsobil ako lekár reprezentačného výberu do 18 rokov, spolu s hokejistami ako napríklad Martin Feherváry či Miloš Kelemen. Zápasy si vždy rád pozrie aj dnes a patrí k ich fanúšikom naďalej. „Dodnes sme s niektorými v kontakte. Hokej ma osobne veľmi bavil, ale nebol som do toho hŕŕ. Aj na výške som si občas zahral a potom aj s kolegami lekármi,“ zaspomínal na obdobie, kedy mal voľného času viac.

Ľuďom radí, aby si udržiavali zdravú hmotnosť a venovali sa športu tak dlho, ako im to organizmus dovolí. „Hlavne sa treba vyhýbať zraneniam a dávať si na seba pozor. Nepodceňovať pohybové poruchy a radšej vyhľadať pomoc,“ povedal skúsený ortopéd, ktorý nerád vidí, keď ľudia experimentujú s rôznymi preparátmi. Uvítal by, keby si radšej nechali poradiť a najmä preverovali kĺbovú výživu, ktorá má klinicky podložené výsledky.

Zdroj: vobraze.sk, archív Pavel Láska ml.