Zachraňuje ľuďom životy už takmer dvadsať rokov. Venuje sa urgentnej medicíne a medicíne katastrof. Lekár Attila Gányovics (44) z Rimavskej Soboty pracuje ako špecialista na miestnej stanici rýchlej zdravotnej pomoci. Je prezidentom Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof i prezidentom Spolku lekárov v Rimavskej Sobote. Spočítať množstvo jeho zásahov by bolo veľmi náročné. Svoju prácu považuje za veľkú výzvu, keďže nikdy nevie, aký bude ich ďalší výjazd a čo ich bude čakať na mieste. Najdôležitejšie v jeho práci je čo najlepšie reagovať na všetky situácie, od resuscitácie cez závažný úraz, až po kriticky choré dieťa.
Medzi nedávne jeho zásahy, kedy bola potrebná resuscitácia, zaradil výjazd k pacientovi so zástavou srdca v R. Sobote. Štyridsiatnik odpadol pri sporáku, keď pripravoval pohostenie. Udialo sa to dva dni pred Vianocami a široká verejnosť by možno hovorila o vianočnom zázraku. Podľa Gányovicsa išlo však o odborný zásah. „Ojedinelé v rámci Slovenska bolo to, že na miesto bola privolaná ďalšia posádka a bola použitá technika dvojitej defibrilácie,“ povedal pre vobraze.sk Gányovics odvolávajúc sa na kanadskú štúdiu, podľa ktorej tento krok môže v niektorých situáciách viesť k zlepšeniu u niektorých vybraných pacientov. „Zavolal som na operačné stredisko, zistil som, či je voľná druhá posádka záchranárov, ktorá by tam mohla byť včas. Prišli do pár minútach a pri prvom spoločnom výboji pacient naskočil a srdcový obeh sa obnovil,“ priblížil. Komplexná zdravotná starostlivosť však pokračovala ďalej a muža previezli do nemocnice do špecializovanej starostlivosti kardiocentra v Banskej Bystrici. Vianočné sviatky zhodnotil ako pokojné a pre záchranárov neboli podľa neho výnimočné. Podobne pokojné bolo aj vítanie Nového roka.
V rodine Attilu Gányovicsa nemali zdravotníka a jeho kroky do oblasti zdravotníctva viedli spontánne. Ako však priblížil, bavila ho fyzika, biológia, chémia a prejavoval záujem o ľudské telo. „Náš odbor je veľmi špecifický v tom, že musíme byť pripravení na všetko. Urgentná medicína je niečo podobné, ako kedysi bol rodinný lekár pre všetko,“ ozrejmil Gányovics. Pochádza z Dunajskej Stredy a do R. Soboty prišiel v roku 2004 za prácou. Pracoval na internom oddelení tunajšej nemocnice a niekoľko rokov slúžil aj v Tornali.
Práve svoju špecializáciu využil napríklad v krízovej situácii na nehode pri Tornali. Na R2 sa čelne zrazilo auto plné jaskyniarov s výstrojom a zdravotníčky – lekárky. Bolo tam sedem ťažko zranených a jedna mŕtva. Jedna lekárka potom ešte zomrela v Košiciach. „Všetci mali ťažké polytraumy. Všetci ostatní prežili bez veľkých následkov,“ povedal Gányovics. Patril medzi záchranárov, ktorí boli za výnimočný čin profesionálneho tímu ocenený v roku 2015 Cenou Falck. „Bolo to o pol piatej ráno. Prišla informácia, že ideme k dopravnej nehode, bola hmla, dážď a nevedeli sme nič viac. K tejto práci treba mať vzťah, ale nedá sa na všetko pripraviť. Realita býva veľakrát tvrdšia,“ skonštatoval s tým, že ich práca si vyžaduje inú organizáciu a rýchle rozhodnutia. „Kto má šancu prežiť a potrebuje čím skôr operačný zákrok, zvážiť náročnosť na transport. Naša práca je veľmi komplexná v tomto a veľa ľudí tomu ani nerozumie a ani nevie o tomto. Je to náročné, ale aj v tomto je naša práca aj pekná i ťažká,“ doplnil.
V minulom roku bol Attila Gányovics nominovaný výborom Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a katastrof do ankety TOP lekári Slovenska. Aj keď nezvíťazil, zaradil sa tak medzi najlepších. „Bola to pre mňa veľká česť,“ povedal Gányovics, ktorý organizuje aj dva najväčšie kongresy záchranárov v regióne a má viaceré vzdelávacie aktivity.
Zdroj: vobraze.sk