Výpadky elektriny vo viacerých obciach okresu Rimavská Sobota, smerom na Kraskovo, Horné Zahorany či Lukovištia, sa dotýkajú už aj zdravia a života ľudí. „Pravidelné výpadky už nie sú len o pokazených chladničkách, televízoroch, ľuďoch v zime a bez vody, ale došlo už aj k nehode so zraneniami. Nesvietilo vtedy pouličné svetlo,“ priblížila pre vobraze.sk starostka Horných Zahorian Zuzana Vysokaiová. Ako doplnila, v sobotu zrazila dodávka chodca v obci Kraskovo.
Podľa policajných informácií dodávka zrazila 47-ročného muža z obce Veľký Blh a utrpel ťažké zranenia. K nehode došlo pred 17-tou hodinou a polícia vyšetruje okolnosti nehody. Či malo vypnuté verejné osvetlenie vplyv na nehodu, bude zrejmé po ukončení vyšetrovania. Podľa starostky v tom čase výpadku mali problém aj záchranári dostať sa k pacientke v Horných Zahoranoch. Vysokaiová je preto rozhodnutá konať a zvoláva stretnutie starostov a oslovila už aj kompetentné orgány. „Minule sme boli štyri dni bez elektriny. Elekrocentrály ale nemajú všetci, nemajú na to financie a to žijeme v 21. storočí, ako v stredoveku,“ upozornila.
S častými výpadkami elektriny sa na nás obrátili aj obyvatelia Kraskova. „Výpadok sme mali v sobotu od 14 do približne 22 hodiny. „Vraj popadané stromy. Ako robia údržbu v lete, ako vypiľujú stromy, keď o pár mesiacov spadnú na vedenie,“ dotazuje sa obavateľ Milan. Týmto problémom výpadkov podľa jeho slov trpia dediny Kraskovo, Babinec, Zahorany, Lukovištia, Ostrany, Hrušovo, Striežovce. „A to ešte nezačala zima,“ dodáva.
„Výpadok elektrickej energie spôsobil pretrhnutý kábel vysokého napätia,“ vysvetlil pre vobraze.sk hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš. Včera dopoludnia bol podľa neho rovnaký problém na vedení vysokého napätia a poškodenom izolátore.
„Vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že s dodržiavaním ochranného pásma našich vedení máme dlhodobý problém. Zákon o energetike ustanovuje ako zodpovednú osobu majiteľa pozemku, cez ktorý vedenie prechádza, ale v praxi sa často stretávame s úplným ignorovaním tohto faktu,“ skonštaroval Gejdoš. Zároveň priblížil, že ak niekomu cez pozemok prechádza elektrické vedenie, je zodpovedný za dodržiavanie ochranného pásma. Je to ustanovenie zákona, podľa ktorého je parcela automaticky zaťažená vecným bremenom. Pod vedením nesmú byť, napríklad, stavby, trvalé porasty vyššie ako tri metre, skládky, horľaviny a pod.
„Najčastejším problémom a dôvodom porúch sú pre nás práve porasty. Ak prerastajú do vedenia, spôsobujú krátkodobé výpadky elektriny zapríčinené dotykom konárov s vodičmi. V tých horších prípadoch, keď sú vyššie stromy priamo v ochrannom pásme, spôsobuje ich pád, prípadne pád mohutných konárov, pretrhnutie vodičov, poškodenie konzol aj celých stĺpov,“ priblížil.
Ako ďalej Gejdoš uvádza v stanovisku, v niektorých situáciách dochádza aj k pádu stromov spoza ochranného pásma. Ochranné pásmo vzdušného vedenia vysokého napätia má desať metrov na každú stranu od krajného vodiča. „Ale ak má strom výšku 15 metrov a spadne smerom k vedeniu, s najväčšou pravdepodobnosťou ho závažne poškodí. Takýmto prípadom nedokážeme predchádzať. Ale dokázali by sme predísť mnohým poruchám, ak by sa majitelia pozemkov správali zodpovedne,“ upozorňuje.
Stredoslovenská distribučná spoločnosť sa podľa neho, pochopiteľne, nebude nečinne prizerať ich letargii. „Ale na druhej strane nie je možné od nás očakávať, že budeme udržiavať ochranné pásma v dĺžke 35-tisíc kilometrov v ideálnom stave, keď je to zákonná povinnosť desiatok tisíc ďalších subjektov,“ uzavrel hovorca spoločnosti.
Na Kurinci vyrúbali stromy a prečistili plochu pod elektrickým vedením
Zdroj: vobraze.sk