Miriam Szántóová pôsobí druhé funkčné obdobie ako riaditeľka Gymnázia Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium v Rimavskej Sobote. Už takmer 24 rokov na ňom učí. Nastúpila na túto školu ako absolventka vysokej školy a je to jej jediné doterajšie pôsobisko. Z niekdajšej žiačky sa v roku 2016 stala riaditeľka.
Plody svojej poctivej, systematickej práce učiteľky nemčiny a občianskej náuky zbiera v podobe úspešných absolventov. Koncom marca si prevzala ocenenie na úrovni Banskobystrického samosprávneho kraja v kategórií učiteľská osobnosť. Ako sama hovorí, veľmi veľa to pre ňu znamená. „Veľmi si vážim, že si moji kolegovia a naši žiaci na mňa spomenuli a nominovali ma naň. Je to úžasný pocit, že aj po ôsmich rokoch riaditeľovania ma berú ako jednu z nich,“ povedala pre vobraze.sk Miriam Szántóová (za slobodna Ďuricová). Pochádza zo Žiliny, odkiaľ sa ešte ako dieťa presťahovala s rodičmi do obce Hrachovo, kde chodila do základnej školy.
Učiteľkou sa chcela stať už odmalička a na vysokej škole sa v tom len utvrdila. Svoju učiteľskú kariéru rozbehla už na spomínanom rimavskosobotskom gymnáziu. Je absolventkou Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Popri štúdiu absolvovala rok štúdia na nemeckom gymnáziu v Zwickau. Do učiteľstva vkladá celú svoju osobnosť, a preto aj jej voľnočasové aktivity sú úzko prepojené s jej profesiou. „Robím to najlepšie, ako viem a venujem tomu všetko,“ hovorí Szántóová (47), ktorá zároveň kladie dôraz na to, aby sa žiakom odovzdávali zručnosti potrebné pre 21. storočie. „V škole máme víziu, byť najlepšou alternatívou pre najlepších žiakov z regiónu. Chceme ich podporovať v sebarozvoji a dať im možnosť študovať v našom regióne,“ zdôraznila riaditeľka.
Podľa jej slov je dôležité pracovať s vnútornou motiváciou žiakov a vytvoriť im možnosti, aby aj v menšom meste mali k dispozícii to, čo žiaci vo väčších mestách. ,,Prispôsobujeme tomu celý náš vyučovací, ale aj mimoškolský proces na škole,“ hovorí Szántóová.
Okrem učiteľstva sa kedysi aktívne venovala folklóru. Bola dlhoročnou členkou FS Háj v Rimavskej Sobote, v ktorom spievala a tancovala. V súčasnosti sa v ňom už angažuje len ako podporovateľka, rada doprevádza súboristov na vystúpenia a folklórne festivaly. Spolu s manželom vedú od malička k folklóru dcéru Sofiu, ktorá je členkou FS Háj, kde hrá na husliach a sem-tam si aj zatancuje. „Má osemnásť rokov a hrá v ľudovej hudbe druhé husle popri Vratkovi Mančuškovi, ktorý je tiež žiakom gymnázia,“ hovorí. Miriam svoju aktívnu účasť v súbore prehodnotila vtedy, keď sa na jednom pódiu stretla spolu so svojou dcérou. „Vtedy som si povedala, že ona ma potrebuje viac a prestala som sa aktívne venovať folklóru. Kým ma bude potrebovať, tak sa budem venovať jej a podporovať ju v tom, čo robí,“ uviedla Szántóová, ktorá súbor pravidelne navštevovala.
To čo Miriam Szántóovú spája s folklórom je, že vo voľnom čase rada vyšíva ľudové kroje podľa pôvodných predlôh. V budúcnosti nevylučuje, že by sa k folklóru opäť vrátila. Ľudové výšivky sú jej najväčším koníčkom, ktoré zhotovuje zo starých vzorov. Podotkla, že v našom regióne máme veľa krásnych výšiviek. „Chodím veľmi rada do Rejdovej, Vyšnej Slanej, kde mi tety ukazujú, ako sa voľakedy vyšívalo. Ja si to všetko odfotím, na počítači nakreslím a snažím sa to vyšiť tak, ako sa to tradične vyšívalo. Ľudia z Gemera sú vďační, že sa tradície z ich dediny zachovávajú a šíria,“ zdôraznila. Robí tiež výšivky z Kokavy nad Rimavicou, pre folklórne súbory, nadšencov folklóru, ale najmä pre kamarátov ako darček. Spomenula, že ju baví tiež spájať tradičnú výšivku s modernými prvkami. „Spolupracujem pri tom s mojou kamarátkou a úžasnou krajčírkou Veronikou Mojžišovou, ktorá mi splní všetky moje výmysly,“ hovorí s úsmevom.
Najbližšie si verejnosť bude môcť pozrieť výšivky Miriam Szántóovej v Dome osvety v Rimavskej Sobote.
Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Miriam Szántóovej