Pri Tisovci začali stavať tančiareň

V oddychovej zóne pri Tisovci začali stavať tančiareň. V areáli Šťavice robil už minulý týždeň stroj na zemné práce. Zrovnával plochu, kde predtým stála tančiareň. Tá však v 90-tych rokoch minulého storočia vyhorela.

Podľa informácií z miesta práce tam ostal len betónový základ po bufete. Plochu zrovnali a začnú na nej stavať tančiareň. „Bude to na pilieroch a povedú tam schody,“ povedali nám na mieste. Projekt podporilo Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron a plánujú ho zrealizovať tento rok. Na výstavbe sa podieľa mesto Tisovec. Ako pre vobraze.sk uviedla tisovská primátorka Irena Milecová, na tejto voľnej ploche chcú mať altánok, ako bol pôvodný. „Malý altánok tam už stojí. V budúcnosti by sme to všetko chceli poprepájať, aby to bola rodinno-kultúrno-športovo-oddychová zóna,“ avizuje Milecová. Podľa jej slov v súčasnosti pracujú na viacerých projektoch, ktoré boli aj kvôli pandémii zabrzdené.

Súčasťou komplexného zámeru obnovy areálu je aj oživenie prírodného amfiteátru a využiť chcú aj neďaleký betónový múr. Má byť z neho lezecká stena. Múr mal niekedy slúžiť pre potreby železnice. Tú sa však nepodarilo dostavať. Ostal po nej aj tunel smerujúci na Muráň. Z jednej časti je však zatopený.

K areálu chodia ľudia pravidelne. Okrem oddychu tu majú aj prameň šťavice. Pôvodné stromy však už boli vypílené, pretože vysychali. Ako sme zistili na mieste, posledné pôvodné stromy vypílili kvôli bezpečnosti a jar tento rok. „Zabezpečovali sme tam novú postupnú výsadbu, na starých pníkoch sme nasadili kvietky,“ poznamenala Milecová.

Areál Šťavice navštívil v roku 1945 prezident ČSR Edvard Beneš, ktorý tu obedoval. Informujú o tom miestne tabule. Jedna z líp niesla dlhé roky aj drevenú tabuľu s týmto oznamom. Nahradili ju však nové. Na Šťavici sa v roku 1940 uskutočnila slávnosť pri príležitosti začatia výstavby železnice, novej cesty a tunela pod sedlom Dielik. Zúčastnil sa na nej minister dopravy a verejných prác Július Stano a tiež bývalý bulharský cár Ferdinand I.

Zdroj: vobraze.sk