Na zasadnutí hovorili o snahe pritiahnuť lekárov i slabom čerpaní eurofondov

regionálny snem ZMOGaM Rimavská Sobota
Zľava: Božena Kováčová starostka obce Janova Lehota, Michal Kaliňák ZMOS a Marian Habovčík ZMOGaM

Približne 50 zástupcov okolitých samospráv sa stretlo v Dome kultúry v Rimavskej Sobote na regionálnom sneme Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu. Konalo sa minulý týždeň a bolo súčasťou Dňa komunálu. Na rokovaní boli aj zástupcovia organizácie ZMOS. Prišli v rámci výjazdov do regiónov pod názvom ,,Živý vidiek,,. Starostovia sa v uplynulom neľahkom období nestretli už asi 1,5 roka.

„Sme veľmi radi, že aj do nášho regiónu zavítala kancelária ZMOS. Je to veľmi dôležité preto, aby to aj kolegovia vnímali, že ZMOS nie je len nejaký imaginárny subjekt niekde v Bratislave, ale naozaj, že rieši reálne problémy obcí,“ priblížil pre vobraze.sk predseda ZMOGaM Marian Habovčík, podľa ktorého presadzujú záujmy samospráv a keby to nerobili, tak by boli na tom obce horšie.

regionálny snem ZMOGaM Rimavská Sobota
Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák (vpravo)

Prišiel aj ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, ktorý priblížil predstavu modernizácie miestnej územnej samosprávy. Podľa Habovčíka spolu aj s jeho kolegami či odbornými expertami rozdiskutovali veci týkajúce sa pozemkového fondu a pozemkov, štátneho fondu rozvoja bývania, problematiky eurofondov a miestnych masiek, ekonomiky a financovania obcí, či sociálnych vecí.

Marian Habovčík
predseda ZMOGaM Marian Habovčík

Na zasadnutí sa venovali aj problematike zdravotníkov a všeobecných lekárov. „Hovoril som so starostkou Lučenca i starostom Fiľakova. Táto situácia je obdobná všade,“ poznamenal Habovčík. Ako však zdôraznil, je tu ponuk BBSK, že pokiaľ by sa lekár odhodlal prísť do regiónu, tak mu kraj vie pomôcť pri zriadení ambulancie. „Tu som nechal výzvu pre starostov, že keď by poznali lekárov v regióne, či by ich mohli osloviť a vysvetliť im, že aj takéto možnosti sú,“ povedal Habovčík, ktorý dodal, že v prípade zdravotníctva nejde o ich kompetencie, ale vedia byť súčinní ako mediátori a sprostredkovávať informácie.

Témou bol aj udržateľný mestský rozvoj, odpadu a jeho separácia, či nesystémové riešenia i slabé čerpanie eurofondov. „Nie sme spokojní s činnosťou MASiek, ale nie je to zapríčinené MASkami, ale riadiacimi orgánmi, ministerstvami. Nečerpajú sa eurofondové zdroje a v rámci vidieka je to úbohé,“ upozornil predseda ZMOGaMu Marian Habovčík.

Zdroj: vobraze.sk, foto: ZMOGaM, Zuzana Študencová