Klenovčan Kňažek končí ako hlavný kontrolór BBSK

Michal Kňažek sa rozlúčil s poslancami

Na poste hlavného kontrolóra Banskobystrického samosprávneho kraja končí Michal Kňažek z Klenovca. S účinnosťou k 31. decembru tohto roka sa vzdal funkcie. Urobil tak ešte v septembri. Ako pre vobraze.sk uviedla vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková, funkcie sa vzdal z osobných dôvodov. Dodala, že hlavným kontrolórom bol Kňažek nepretržite od 14. februára 2008.

Keď ho poslanci zvolili do tejto funkcie, bol ešte predsedom BBSK Milan Murgaš. Milan Kňažek pôsobil ako hlavný kontrolór aj za predsedovania Vladimíra Maňku, Mariana Kotlebu, Jána Luntera i terajšieho šéfa vyššieho územného celku Ondreja Luntera. S výnimkou prvého predsedu BBSK Milana Marčoka tak Kňažek zažil všetkých doterajších. V minulosti bol aj poslancom klenovského obecného zastupiteľstva.

BBSK následne vyhlásil voľbu hlavného kontrolóra. Prihlásili sa do nej piati kandidáti. Ako uviedla Štepáneková, ani jeden nebol z okresov Rimavská Sobota, Lučenec, Poltár či Revúca. Poslanci krajského zastupiteľstva na novembrovom rokovaní zvolili za hlavného kontrolóra Jaroslava Hazlingera. Bude ním od prvého januára 2024. Pred poslancami uviedol, že pochádza z Hriňovej a býva vo Zvolene. Funkčné obdobie hlavného kontrolóra je šesť rokov.

Michal Kňažek sa na novembrovom rokovaní zastupiteľstva, keďže bolo jeho posledným, poďakoval poslancom sa spoluprácu, korektné vzťahy, dobrú komunikáciu i podporu predkladaných návrhov a materiálov. Rovnako sa poďakoval súčasnému i predchádzajúcim vedeniam BBSK za „výbornú komunikáciu, dobré vzťahy a vytváranie vhodných podmienok pre výkon nezávislej kontroly“. Dodal, že výnimkou boli roky 2014 – 2017. „Vtedy som spolu aj s útvarom hlavného kontrolóra čelil rôznym obštrukciám a atakom zo strany vedenia BBSK,“ povedal Kňažek. V spomínanom období bol šéfom BBSK Kotleba. Michal Kňažek poslancom zaželal, aby prijímali samé dobré rozhodnutia v prospech rozvoja BBSK a kvality života jeho obyvateľov.

Podpredseda BBSK Mikuláš Pál, ktorý viedol rokovanie, sa poďakoval Kňažekovi za takmer šestnásťročné pôsobenie na úrade. „Som presvedčený, že bolo konštruktívne, správne a myslím si, že nemá nikto vôbec žiadny dôvod mu niečo vytýkať,“ vyjadril sa.

Zdroj: vobraze.sk, foto: reprofoto TV ESO