
V meste Tisovec si pripomenuli 690. výročie prvej písomnej zmienky od jeho založenia. Pre obyvateľov bol pripravený pestrý program. Počas Dní mesta sa uskutočnila súťaž vo varení špecialít, bol pripravený jarmok ľudových remesiel i divadelné predstavenia. Centrom mesta prešiel sprievod, ktorý bol moderovaný a zahŕňal rôzne historické etapy zo života mesta. Od praveku, cez Husitov, morové rany, Turkov, historické osobnosti, Daxnerovcov, T. Vansovú, V. Clementisa až po súčasnosť. Tú prezentovali športový klub, dobrovoľní hasiči či poľovníci.
„Dnes ma pozvali na tento sprievod, kedy ukážeme históriu Tisovca, tak sa veľmi teším,“ povedal pre vobraze.sk vedúci oddelenia kultúry a športu na tisovskom mestskom úrade Michal Stejskal, ktorý v sprievode stvárnil postavu Václava Vraného, starého otca Vladimíra Clementisa. Dopoludňajšie sobotňajšie podujatia, ako aj samotný sprievod, ktorý komentovala šéfka knižnice Miroslava Kojnoková, zhodnotil ako veľmi vydarený.
„Dôležitým zdrojom obživy obyvateľov a osadníkov Tisovca bolo baníctvo, v listine z roku 1596 sa Tisovec uvádza ako banícke mestečko Taxovia – oppidum metalicum. Ťažilo sa tu najmä striebro a železná ruda čo malo vplyv aj na vznik hutníckeho priemyslu. Presnú dobu založenia železiarní nepoznáme, ale v roku 1782 bola v Tisovci postavená vysoká pec so silnými vodnými kolesami. Tisovec sa stal jednou zo základní železiarenského priemyslu nielen Gemera-Malohontu, ale na celom Slovensku. V rokoch 1852-55 tu bola postavená najväčšia taviaca pec v Uhorsku,“ povedala v príhovore Kojnoková. Výroba železa v Tisovci podľa nej zanikla až v 20. storočí a to zastavením výroby železniarní v roku 1965 kedy bol jej oheň prevezený do Košíc.



Podvečerný program verejnosť prilákal do centra. Na hlavnom pódiu boli koncerty. Vystúpili tu Mirka a Ondrej, Lukáš Adamec a večer, kedy už zašlo slnko, najviac ľudí pritiahol Smokie revival. Tí do Tisovca merali cestu až z Prahy.
Ešte v piatok, na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľsta bola udelená Cena mesta. Najvyššie ocenenie dostal dlhoročný fotograf Milan Slabej.
Okrem toho bola udelená aj Cena primátora. Ján Vengrín ju odovzdal dlhoročnému primátorovi a svojmu predchodcovi Petrovi Mináčovi. Pri príležitosti stého výročia založenia dostal rovnakú cenu aj Turistický oddiel Tisovec a pri príležitosti štyridsiateho výročia Turistický oddiel KOS Rimavská Dolina i dvadsiateho výročia Offroad klub Tisovec, ktorý úspešne organizuje medzinárodné motoristické podujatie.
Cenu riaditeľky ZŠ V. Clementisa dostala Laura Tremelová a Cenu primátora za školské výsledky počas deviatich rokov dostala Nela Tokárová. Primátor Ján Vengrín zhodnotil priebeh osláv Dní mesta pozitívne. „Odozvy sú pozitívne, zatiaľ som spokojný aj s priebehom aj návštevnosťou,“ povedal pre vobraze.sk Vengrín.







































Zdroj: vobraze.sk, foto: Milan Slabej