Budovu bývalého internátu na Školskej mesto zatiaľ neodpredá, tento bod poslanci stiahli z rokovania

Rimavskosobotská samospráva zatiaľ neodpredá budovu bývalého internátu na Školskej ulici súkromnému podnikateľovi. Poslanci tento bod stiahli z pondelňajšieho rokovania mestského zastupiteľstva, na ktorom pokračovali v programe spred týždňa. Samospráva predložila dva návrhy, ako naložiť s chátrajúcou budovou. Prvý hovoril o odpredaji budovy spoločnosti, ktorá tam následne vybuduje byty pre mladé rodiny. Podľa slov primátora Jozefa Šimka mesto by najprv odpredalo budovu cez obchodnú verejnú súťaž, pričom minimálna cena bude stanovená na základe výsledkov znaleckého posudku. „Budovu získa tá stavebná firma, ktorá dá za budovu najviac a s touto firmou podpíšeme zmluvu o budúcej zmluve na prestavbu internátu,“ vysvetlil Šimko s tým, že po tom, ako firma budovu zrekonštruuje, mesto ju odkúpi späť. Použijú sa na to peniaze zo štátneho fondu rozvoja bývania. Polovicu z celkovej sumy 22 miliónov získa mesto formou dotácie a ďalšiu polovicu ako bezúročný úver. „Tú druhú polovicu zaplatia občania, ktorí tam budú bývať. Budú to platiť po dobu 40 rokov,“ uviedol primátor.

Druhý návrh počítal len s odpredajom budovy bez toho, aby mesto zaviazalo kupcu, čo s budovou spraví. „Ja nie som za takýto predaj. Mojou prvoradou úlohou je zrekonštruovať budovu pod značkou mesta a vybudovať tam byty pre mladé rodiny,“ prízvukoval Šimko. Poslanec Radovan Ceglédy (Spolu sme Sobota) kritizoval rizikovosť celého návrhu. „Neviem si predstaviť, akoby sme my dnes zaviazali budúce zastupiteľstvo, aby za určitú sumu túto budovu kúpilo, lebo dnes tú sumu nevieme,“ podotkol okrem iného. Počas rozpravy sa viackrát dostal do slovnej výmeny názorov s primátorom, a to napríklad aj v súvislosti s témami ako dopravné ihrisko na Družstevnej ulici, bazén s vlnobitím alebo venčoviská, ktoré podľa Ceglédyho mesto stále nepostavilo.

Poslanec Obaidullah Mir prišiel s návrhom, že by sa mohlo pouvažovať nad možnosťou, aby sa v Rimavskej Sobote zriadila Vysoká škola zdravotníctva, pričom samotná fakulta by bola umiestnená v budove bývalého župného domu, ktorá je blízko nemocnice. „V budove internátu by mohol byť internát pre týchto študentov a jedna časť môže byť zrekonštruovaná na hospic alebo byty pre seniorov,“ uviedol poslanec s tým, že tým by sa prinavrátila budove župného domu prestíž a sláva a internát by mohol slúžiť ďalej svojmu pôvodnému účelu. „Či by to bol reálny projekt samozrejme záleží len od nás. Rozvoj nepríde do Rimavskej Soboty, pokiaľ za ním nepôjdeme my,” podotkol Mir a navrhol stiahnuť materiál o internáte z rokovania, pričom by sa k tejto téme vrátili poslanci neskôr. Tento jeho návrh podporili takmer všetci prítomní poslanci.

Zdroj: vobraze.sk