Verejné toalety v obchodoch nie sú samozrejmosť. Zisťovali sme, kedy sú povinné

Otázka verejných toaliet v nákupných centrách či obchodoch je z času na čas aktuálna u množstva zákazníkov. V niektorých obchodoch však prítomnosť toaliet pre verejnosť nie je vždy samozrejmosť. V súvislosti s výstavbou ďalších retail parkov a väčších predajní v Rimavskej Sobote niektorí čitatelia vobraze.sk upozorňujú na nedostatočný počet verejných WC, či dokonca na ich úplnú neprítomnosť. „Ako mohli otvoriť obchody bez záchodov?“ pýtajú sa ľudia v online diskusiách.

Nie všetky predajne musia mať verejné WC
Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote je odpoveď jednoduchá – nie vo všetkých prípadoch to predpisy vyžadujú. „Ak ide o prevádzky ako obchody s oblečením, potravinami či drogérie bez možnosti konzumácie, povinnosť mať verejne prístupné toalety tam nie je,“ vysvetlila regionálna hygienička RÚVZ Tatiana Majanová. Zamestnanci však WC k dispozícii mať musia. Ako ďalej priblížila, pokiaľ sa v prevádzke nachádza zariadenie spoločného stravovania, ako kaviareň alebo reštaurácia, tak podľa hygienických predpisov na toaletách pre zákazníkov trvajú.

V budovách pre obchod a služby sa potreba vybudovania WC pre verejnosť riadi jej kapacitou, ale to už nepodlieha RÚVZ. Podľa vyhlášky k stavebného zákonu musí byť každá budova určená na obchod a služby vybavená toaletou pre verejnosť v počte zodpovedajúcom kapacite budovy, ak celková predajná plocha presahuje 2 000 metrov štvorcových.

„Keď už je tam toľko obchodov, tak aj toaletu by ste tam mohli postaviť, aj keby sa platilo za WC, aj tak by bolo dobré,“ uvádza Lukáč Gréta v prípade obchodného centra na Hostinského ulici. Verejné toalety napríklad môžu zákazníci využívať aj v Kauflande na Námestí Š. M. Daxnera.

Tesco: Jedna prevádzka s toaletou, druhá bez
K pohľadu obchodníkov sa k téme verejných WC vyjadrila aj spoločnosť Tesco, ktorá má v Rimavskej Sobote dve prevádzky. „V Tescu sú pre nás zákazníci na prvom mieste, preto neustále investujeme do zlepšovania ponuky a množstva inovácií. Aj preto ako jeden z mála maloobchodných reťazcov poskytujeme našim zákazníkom možnosť využiť toalety, a to najmä vo väčších formátoch našich obchodov,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Martina Polakovičová. Podľa oznamu na verejných toaletách si kľúče treba pýtať na informáciách.

Hypermarket Tesco na Cukrovarskej ulici disponuje toaletami pre verejnosť, zatiaľ čo menšia a novšia predajňa na Hostinského ulici nemá verejné WC. Toalety sú určené len pre zamestnancov. Podľa reťazca to súvisí s typom predajne a dĺžkou pobytu zákazníkov v priestore.

Verejné mestské WC na námestí majú nízke využitie
Ak zákazníci v meste hľadajú toaletu mimo obchodov, môžu využiť verejné WC na Hlavnom námestí v bývalej reštaurácii Sultán. Ako pre vobraze.sk uviedol poverený riaditeľ Technických služieb mesta (TSM) Attila Šimko, toalety sú otvorené počas pracovných dní a slúžia ako služba verejnosti.

Záujem o ich využitie je však podľa neho veľmi nízky. „Týždenne je tržba priemerne do 10 eur,“ uviedol s tým, že toalety sú dlhšie otvorené len počas podujatí, ako sú Dni mesta alebo kultúrne akcie na námestí.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Robert Piatrik – DronersRS