Renata Berkyová (38) z Veľkých Teriakoviec pracuje v Ústave pre súčasné dejiny Akadémie vied Českej republiky v Prahe. Do českej metropoly sa presťahovala asi pred 18 rokmi vďaka štúdiu romistiky na Filozofickej fakulte Karlovej Univerzity. V súčasnosti je doktorantkou na Ústave hospodářských a sociálních dějin FF UK. Odborne sa venuje hlavne rómskemu holokaustu, jeho pripomínaniu a politike pamäte. To, že na sebe neustále pracuje, dokresľuje aj skutočnosť, že sa jej podarilo získať štipendium na The United States Holocaust Memorial Museum vo Washingtone. Svoju štvormesačnú stáž v USA zaháji začiatkom roka.
Rada sa vracia do rodnej krajiny, ktorej krásy ukazuje aj svojim dvom deťom. Priznáva však, že je to menej často, ako by si priala. V okrese Rimavská Sobota podľa jej slov má veľa rodinných príbuzných, medzi ktorých patrí napríklad aj jej sesternica, výtvarníčka Šarlota Bottová. ,,So Šárikou, ako jej doma hovoríme, udržujeme krásny vzťah. Som hrdá, že jej práce boli vystavené okrem iných slovenských miest aj v gemerskom múzeu,“ hovorí pre vobraze.sk Renata Berkyová. Návštevu Slovenska vždy skĺbi aj so zaujímavým výletom, aby aj jej deti poznali krajinu, odkiaľ ich mama pochádza. Naposledy navštívili s rodinou rozhľadňu Maginhrad. Okrem rodinných príbuzných sa vždy rada stretne aj so svojou kamarátkou z gymnázia Martinou, ktorá učí na Základnej škole na Teplom Vrchu. Budúci rok ich čaká maturitné stretnutie po dvadsiatich rokoch z rimavskosobotského gymnázia, na ktoré sa Renata veľmi teší.
Počas svojho dospievania bola skautkou v Rimavskej Sobote. Ako spomína, práve tam sa naučila mnoho zaujímavých vecí a z tohto obdobia čerpá dodnes. ,,S manželom organizujeme v Čechách klasické letné tábory, na ktorých vedieme nielen naše, ale aj ostatné deti k dôležitým životným hodnotám,“ hovorí Renata a dodáva, že obdobie strávené na skautingu bolo pre ňu formujúce do ďalších rokov.
„Jedno z ďalších príjemných miest, kam som vždy rada a často chodila, bola mestská knižnica. Pracovala tam na detskom oddelení pani Zubová – zhodou okolností maminka Samuela Zuba, ktorý istý čas viedol slovenský skauting v Rimavskej Sobote,“ poznamenala.
,,Mojim plánom nebolo dostať sa z regiónu preč. Do Prahy som odišla študovať, pretože romistika na Karlovej univerzite je unikátny odbor s kvalitnou výukou na vysokej úrovni,“ tvrdí Renata, ktorej veľkou oporou počas štúdia boli jej rodičia.
Profesne sa venuje rómskym dejinám, v ktorých postupne odkrýva aj vlastnú rodinnú históriu. Tá, ako mnoho ďalších iných, pocítila kruté obdobie druhej svetovej vojny a po nej nástup socializmu. ,,Možno málokto napríklad vie, že na prelome 60. a 70. rokov v Rimavskej Sobote fungovala pobočka významnej organizácie Zväzu Cigánov-Rómov, ktorú na celoslovenskej úrovni spoluzakladal a viedol Anton Facuna – významný rómsky partizán a účastník SNP. Je teda možné, že v budúcnosti sa aj moje kroky v rámci historického bádania presunú viac do Rimavskej Soboty a okolia,“ zmieňuje sa Berkyová a dodáva, že rómske dejiny sú vždy neoddeliteľne prepojené s lokálnymi udalosťami a históriou, len sa o nich väčšinou nedozvedáme v učebniciach. Tieto medzery sa Berkyová snaží zaplniť aj vďaka svojmu vlastnému výskumu.
Okrem ďalších aktivít sa venuje aj literatúre a literárnej tvorbe. Veľmi kladne boli prijaté jej publikované básne na stránkach Romea.cz. Jej tvorba bola zahrnutá do rómskeho vydania časopisu pre svetovú literatúru PLAV (11/2011) či do antologií tvorby rómskych autorov vydaných na Slovensku a v Nemecku. V minulosti sa podľa Berkyovej jej príspevky objavovali aj na literárnych čítaniach a festivaloch poézie. Spolupracuje s vydavateľstvom rómskej literatúry Kher.
Renata Berkyová má dve deti. Jej bratom je Pavel Berky, ktorý sa preslávil nielen ako módny návrhár, ale aj ako nádejný kuchár. Do kulinárskej brandže sa dostal vďaka šou MasterChef Česko, kde skončil na treťom mieste. Je autorom ocenenej kuchárskej knihy, žije taktiež v Prahe.
Módny návrhár Pavel Berky zahviezdil v kulinárskej šou a vydal knihu receptov
Zdroj: vobraze.sk, Foto: album Renata Berkyová
„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“