Na stretnutí Slovákov odhalili ďalšiu vyrezávanú sochu. Nesie jednoduchý odkaz

Autor sochy Martin Kálman a starosta obce Ratka Milan Spodniak (vpravo)

Na stretnutí Slovákov v obci Ratka odhalili drevenú vyrezávanú sochu osievača. Symbolizuje jednoduchý odkaz: „Kto neseje, nebude žať, alebo skôr či si zasejeme, to zožneme“. Jej autorom je Martin Kálman z Polomky. „Je to už náš dlhodobý partner. V obci máme však aj celé súsošie. Autorom prvej sochy pastiera oviec bol teraz už nebohý Dušan Šarkan z Vrboviec,“ priblížil pre vobraze.sk starosta obce Ratka (okres Lučenec) Milan Spodniak, ktorého zaujala jedna zo Šarkanových sôch v Lučenci. „Dohodli sme sa a keď začal píliť, tak bolo síce veľa odpadu, ale vznikla pekná hlava. Keď bol už chorý, tak mi dal číslo na človeka, za ktorého sa nebude hanbiť,“ povedal. 

Najnovšia socha, osievača, má na ramene plachtu a kráča po poli. „V ruke má zrnká a šťastný výraz na tvári. Typické detvianske nohavice, ktoré nosili prisťahovalci zo severu na juh,“ povedal a dodal, že nad rukou mu vyrastajú klasy, na ktoré svieti slnko. Táto myšlienka je podľa slov starostu nanajvýš aktuálna vzhľadom na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu. 

K pastierovi oviec postupne pribudla gazdiná s motykou v ruke a hrudkou syra. „Máme tam aj dievčatko, ktoré pasie hydinu a chlapca, ktorý si píska na píšťalke,“ spomenul starosta. V gazdovstve majú aj ovcu s dvomi jahniatkami, býčka, ktorý pije vodu z rieky a voda je zdravá, lebo sú v nej ryby. Nechýba sova, ako symbol rozvážnosti či jazvec. „Máme veľa kamarátov vo Vojvodine, kde sme realizovali aj veľa úspešných projektov na školách či s folkloristami. Vyrezali sme na slovenských národných slávnostiach sochu Mateja Čániho z Málinca, prvého Slováka, ktorý vošiel do Vojvodiny v roku 1940,“ hovorí Spodniak, ktorý dodáva, že tento rok vyrezávajú manželku Mateja Čániho s deťmi. Okrem Srbska má starosta Ratky aktivity aj v Rumunsku.

Na stretnutí Slovákov 11. júna sa v obci Ratka stretli po dvojročnej pauze už po 15-ty krát. Na malom námestíčku pred obecným úradom sa zišli domáci, aj hostia z blízkeho okolia či spoza hraníc. O dobrú náladu sa postaral miestny folklórny súbor Jánošík, predstavili sa rôzni heligonkári. Vo večerných hodinách sa námestíčko premenilo na tanečný parket s DJ-om Mariánom Bozóom. Na svoje si prišli aj gurmáni. Nechýbali tradičné slovenské bryndzové halušky, kapustnica, guláš či držkový perkelt. V minulosti bola udalosť spojená aj s zoskokom parašutistov nad obcou Ratka. 

Zdroj: vobraze.sk