
V katastrálnom území obce Petrovce v okrese Rimavská Sobota budú realizovať cezhraničný projekt s cieľom chrániť prírodné hodnoty a biologickú rozmanitosť. V chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina pôjde o lokalitu Fenek známu ako chránená lokalita mokradí v pohraničí. „Je to úzka dolinka, ktorá má takmer dva kilometre. Ide o veľký projekt a som rád, že naše chránené územie je jeho súčasťou. Projekt má viacero zaujímavých aktivít,“ hovorí starosta obce Petrovce Július Köböl, ktorý je jeho podporovateľom. Ako doplnil, iniciatíva prišla zo strany CHKO Cerova Vrchovina. „Vidím to veľmi pozitívne, a keď je to v medzinárodnej spolupráci, tak je to ešte lepšie,“ povedal Köböl. Ako ďalej spomenul, je tam štátna lesnícka cesta vhodná aj pre turistov a prístupná je aj pre cyklistov.
„V rámci projektu, v Chránenom areáli Fenek (k.ú. Petrovce) je navrhované vytvorenie terénnej priehlbinky, jazierka, ktoré bude slúžiť k zadržiavaniu vody. Zabezpečí prítomnosť vody najmä v kriticky suchých ročných obdobiach a tým prispeje k zlepšeniu podmienok biotopov chránených druhov v území,“ priblížila pre vobraze.sk riaditeľka Správy CHKO Cerová vrchovina Eva Belanová. Okrem praktických opatrení prináša projekt aj rozsiahly zoologický výskum. Ten bude prebiehať na desiatich lokalitách a zameria sa na deväť ekosozologicky významných skupín živočíchov viazaných na mokrade – od vážok, mäkkýšov, cez vtáctvo až po netopiere či vydru riečnu.
Súčasťou projektu je aj envirovozidlo s kompletným vybavením pre vzdelávacie účely – mobilná enviroučebňa, ktorá podporí zážitkové vzdelávanie o mokradiach. Trieda je zabudovaná do vozidla, takže výučba môže prebiehať priamo v prírode – pri jazerách, riekach a potokoch.
„Významne prispeje k efektívnemu zvyšovaniu environmentálneho povedomia detí, verejnosti a samosprávy v oblasti ochrany mokradí, k propagácii aktivít a výsledkov projektu. Zároveň zabezpečí zázemie pre výskumné účely odborných pracovníkov rámci projektových úloh,“ priblížila Belanová s tým, že momentálne prebiehajú verejné obstarávania jednotlivých služieb a materiálov, rokovania so spolupracujúcimi organizáciami a detailná príprava aktivít.
Praktickým prínosom projektu podľa riaditeľky Správy CHKO Cerova vrchovina je efektívny manažment odstraňovania pajaseňa žliazkatého (Ailanthus altissima), invázneho druhu dreviny, na prihraničnej lokalite. Súčasťou aktivít je aj chemický rozbor pôdy a vody v danej lokalite Šiatorskej Bukovinky.
Cieľom projektu je aj mapovanie a obmedzenie inváznych suchozemských rastlín popri rieke Ipeľ. Neďaleko Šiatorskej Bukovinky je plánované chemické odstránenie pajaseňa žliazkatého (Ailanthus altissima) a pri Ipolytarnóci bude odstránený slezinovník obyčajný (Asclepias syriaca) na ploche 1,3 ha.
ŠOP naň získala vyše 320-tis eur z európskych zdrojov a približne 80-tis eur zo štátneho rozpočtu. Projekt financovaný z programu Interreg je zameraný na ochranu a obnovu mokradí v pohraničnom území Slovenska a Maďarska. Cezhraničný projekt #wetworks realizuje ŠOP SR v spolupráci s maďarským Národným parkom Bükk a tamojšou Nadáciou pre ochranu prírody.

Zdroj: vobraze,sk, CHKO Cerova vrchovina