V Národnom parku Muránska planina prebieha aktívny monitoring návštevnosti cykloturistov. Slúžia naň nové cyklosčítače, ktoré sledujú počet aj smer pohybu cykloturistov. Šesť cyklosčítačov bolo nainštalovaných na strategické miesta v máji 2024, vďaka čomu sú dnes k dispozícii dáta za prvú letnú sezónu.
Dáta z cyklosčítačov ukazujú počas letnej sezóny 12 960 prejazdov cyklistov. Za predpokladu, že cyklista do územia vošiel aj vyšiel cez miesto s umiestneným cyklosčítačom, unikátnych cyklistov bolo v sledovanom období 6 480. Najvyšší počet cyklistov bol zaznamenaný v auguste (2 322 cyklistov) a najsilnejšími lokalitami z pohľadu návštevnosti boli Sedlo Burda a Veľká Lúka – Piesky, na ktoré vedú totožne po tri oficiálne cyklotrasy. Najčastejšie navštevovali cykloturisti územie národného parku v piatok, sobotu a nedeľu, pričom preferujú dopoludňajšie a skoré popoludňajšie hodiny, kedy sa väčšinou vracajú z cykloturistiky naspäť.
Monitoring ukázal, že Sedlo Burda najčastejšie navštevujú cyklisti z Horehronskej strany, z obce Závadka nad Hronom (69 % z celkového počtu cyklistov na Burde). Na Veľkú Lúku – Piesky sa naopak častejšie dostávajú z Muránskej strany, cez Sedlo Javoriny (47 %) a z Muráňa (39 %). Tieto zistenia zdôrazňujú význam atraktívnych trás a zároveň poukazujú na možnosti rozvoja nových cyklistických spojení.
„Údaje o pohybe cyklistov sú neoceniteľné pre plánovanie a údržbu trás v území Národného parku Muránska planina. Cyklisti preferujú prehľadné trasy s kvalitným povrchom a nie náročným stúpaním. Preto plánujeme optimalizovať infraštruktúru, aby sme vyhoveli ich preferenciám,“ uviedol cyklokoordinátor projektu Peter Krušinský.
Jednosmerná trasa z Muráňa na Veľkú Lúku je oficiálne zjazdná len smerom nahor, avšak v sledovanom období ju využilo 843 cyklistov aj v opačnom smere, čo predstavuje takmer 30 % z celkového počtu prejazdov cyklistov po tejto trase. Tieto údaje naznačujú potrebu zlepšiť informovanosť návštevníkov a zvážiť opatrenia na zvýšenie bezpečnosti. „Vieme o tejto situácii, konečne máme k dispozícií aj konkrétne dáta a čísla. Práve vďaka údajom zo sčítačov vieme, že zhruba každý tretí cyklista sa vráti po cyklotrase naspäť do Muráňa. Aktuálne riešime zvýšenie informovanosti cykloturistov a zvažujeme inštaláciu upozorňovacieho systému, ktorý by umožnil bezpečnú obojsmernú premávku na tejto frekventovanej trase,“ povedala Vladislava Košová, koordinátorka rozvoja prírodného cestovného ruchu v Národnom parku Muránska planina.
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) inštaloval podobný sčítač aj pod vrcholom Kráľovej hole, kde za sledované obdobie zaznamenal 10 115 cyklistov, čo je výrazne viac než v Národnom parku Muránska planina. Kráľova hoľa je najvyššie položeným cyklobodom na Slovensku a údaje z cyklosčítača ukazujú, že je to obľúbený cieľ fanúšikov cyklistiky .
Realizátorom monitoringu cykloturistov v území Národného parku Muránska planina je Rozvojová agentúra BBSK, pričom monitoring je súčasťou komplexného projektu na podporu udržateľného rozvoja cykloturistiky v Národnom parku Muránska planina. Projekt je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR s podporou Európskej únie a ministerstva životného prostredia.
Zdroj: tlačová správa – Zuzana Jóbová, výkonná riaditeľka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus (redakčne upravené), foto: KOCR, Milan Kolesár