Súkromná ZŠ Creative z R. Soboty získala grant vo výške 70-tisíc eur. Žiaci sa prostredníctvom projektu Erasmus+ vzdelávali v troch krajinách

Súkromná základná škola Creative v Rimavskej Sobote pracuje na projekte Erasmus+ pod názvom Reálny život. Začal sa 1. júla 2023 a bude ukončený 31. decembra 2024. Výška získaného grantu predstavuje viac ako 70-tisíc eur. V rámci projektu vycestovalo 27 žiakov v 3 skupinových mobilitách na dvojtýždňové pobyty do škôl v Českej republike, v Španielsku a na Maltu. Ich cieľom bolo zlepšiť si anglický jazyk, spoznať krajinu, jej históriu, kultúru, životný štýl obyvateľov, tradície a zvyky. Mobility si pochvaľovali, veľmi sa im takáto skúsenosť páčila.

Naposledy bolo 9 žiakov vybratých z tried 5.A, 6.A a 7.A v Prahe. Ako túto aktivitu zhodnotili účastníci mobility? Jedna zo žiačok spomína: „Mobilita v Prahe bola pre mňa zaujímavá. Poskytla mi skúsenosti, ako byť samostatná a k tomu aj nezabudnuteľné zážitky. Škola bola oveľa väčšia ako naša, preto mala 2 telocvične a futbalové ihriská. To by som privítala aj u nás. Veľmi ma zaujala učebňa chémie a fyziky. My takú nemáme. Učitelia a aj žiaci boli veľmi milí a ústretoví. Anglický jazyk sme mali každý deň. Používali ho aj na iných predmetoch. Navštívili sme rôzne historické pamiatky, múzeá, ZOO. Boli sme na Staromestskom námestí, videli sme Pražský orloj, Václavské námestie, Karlov most. Plavili sme sa loďou po rieke Vltava, previezli sme sa po Prahe v starodávnych autách. Ďakujem všetkým, ktorí na tomto spolupracovali.“

Iná žiačka sa vyjadrila takto: „Overila som si v praxi, že vďaka anglickému jazyku sa dohovorím aj s ľuďmi iných národností. Navštívila som veľa zaujímavých miest, o ktorých som dovtedy len počula. Na niektoré miesta sme išli pešo a na niektoré sme sa presúvali rôznymi dopravnými prostriedkami. Niektorými som sa viezla prvýkrát, napríklad metrom. Žiaci nás hneď prijali, dokonca som sa tam skamarátila s niekoľkými dievčatami.“

Traja pedagógovia navštívili fínsku školu na dva týždne, aby pozorovali učiteľov pri práci. Fínsko sme si vybrali preto, lebo fínske školstvo patrí dlhodobo k lídrom vo vzdelávaní v Európskej únii. Sledovali sme organizáciu vyučovania, rozvrh hodín, mimoškolské aktivity, školský systém, priebeh vyučovacej hodiny, priestory školy, tried a učební, prístup učiteľa k žiakom, proste všetko, čo je relevantné k zlepšeniu vyučovaniu u nás na našej škole s ohľadom na podmienky, ktorými škola disponuje.

Chceme mať kvalitné a efektívne vyučovanie, aby boli naše deti pripravené na reálny život. Po 9. ročníku nastupujú žiaci na stredné školy, ktoré si volia na základe vlastného výberu a schopností. Našou snahou je, aby výsledky na škole boli čo najprijateľnejšie z pohľadu požiadaviek stredných škôl a trhu práce, aby si žiak mohol zvoliť strednú školu akéhokoľvek typu a bol na ňu bez problémov prijatý.

Získané metódy, formy práce odpozorované z fínskeho školstva chceme implementovať do edukačného procesu a tým vychovať žiakov s praktickými zručnosťami pre život. Jazykovo zdatní žiaci v anglickom jazyku sú pre dnešný bežný život nevyhnutní.

Všetky financie sme vyčerpali do posledného centu. Musíme podotknúť, že išli na dobrú vec. Keďže toto bol už pre nás druhý Erasmus+ projekt a obidva mali obrovský úspech a význam pre žiakov i učiteľov. Plánujeme sa znovu zapojiť do ďalšej výzvy. Chceme sa zlepšovať a napredovať.

Projekt je financovaný Európskou úniou v rámci programu Erasmus+.

Zdroj: PR- príspevok, Mgr. Jana Hanuštiaková, koordinátorka projektu