
Moderuje rôzne podujatia. Pracuje v školstve. Pedagogická cesta Marianny Resutíkovej z Rimavskej Bane je pestrá a plná skúseností, ale aj odhodlania robiť z učenia zážitok. Po približne šestnástich rokoch pôsobenia na Základnej škole Dr. V. Clementisa v Tisovci, kde učila nemecký jazyk a žiakov so špeciálnymi potrebami, sa rozhodla pre zmenu. Druhý rok pôsobí ako učiteľka prvého stupňa na ZŠ Klokočova v Hnúšti.
„Deti so špeciálnymi potrebami sú úžasné a práca s nimi krásna, no po 20 rokoch bolo potrebné nejakým spôsobom vybočiť zo zabehnutých koľají,“ hovorí pre vobraze.sk Marianna Resutíková. Prestup na hnúšťanskú základnú školu ju síce napĺňal obavami, no kolegovia i deti ju prijali s otvorenou náručou. Na začiatku jej zverili tretiakov – triedu, s ktorou bude teraz končiť prvý stupeň. Už teraz vie povedať, že sa s deťmi bude ťažko lúčiť. Ako dodáva, už teraz sa teší na ďalšiu výzvu, od septembra sa stane triednou učiteľkou prváčikov.
Prechod zo školy v Tisovci nebol vôbec jednoduchý. Ako priznáva, musela sa naučiť veľa nových vecí. „Nielen nová škola, nové prostredie a nové pravidlá, ale aj nové deti. Navyše, je to rozdiel oproti druhému stupňu,“ hovorí učiteľka.
Učiteľský svet s humorom
Na svojej práci najviac miluje moment, keď za sebou zavrie dvere triedy. „Vtedy sa otvorí môj svet. Sledujem deti, ako sa rozvíjajú, tvoria, spolupracujú. Objavujem ich talenty. To je moja radosť,“ opisuje s nadšením Resutíková.

Marianna je známa svojím pozitívnym prístupom, dôrazom na poriadok, ale aj veľkou dávkou ľudskosti. „Snažím sa im ukázať, že učiteľ je tiež len človek. Humor platí na všetky deti,“ prezrádza so smiechom. Aj keď má rada poriadok a disciplínu, snaží sa však žiakom ukázať, že aj učiteľ je bežný človek, ktorý bol kedysi dieťaťom, akým sú aj oni. „Deti baví, keď je učiteľ vtipný. Radi počúvajú šibalské príbehy a často si pýtajú veselé historky z môjho detstva, ktoré im rozprávam,“ povedala učiteľka, ktorá je rada, že môže učiť v dobe, keď učiteľ môže byť kamarát.
Talent podporuje aj mimo hodín
Minulý školský rok zaviedla divadelný krúžok, ktorý už na prvej súťaži zožal úspech. „Natočili sme Dobšinského rozprávku a poslali ju do súťaže. Keď sme vyhrali prvé miesto, bola som dojatá. Bolo to veľké povzbudenie,“ spomína. Aj tento rok žiakov opäť prihlásila do súťaže.

Popri učení Marianna pokračuje aj v moderovaní rôznych kultúrnych podujatí – od Rontouky, cez folklórne večery až po školské oslavy. Medzi posledne najvýraznejšie spolupráce patrí tá s SOŠTaP v Rimavskej Sobote pri oslavách 140. výročia poľnohospodárskeho školstva. Hoci ju spočiatku dvojjazyčné prostredie zaskočilo, nakoniec to zvládla s ľahkosťou.
Recituje už od tínedžerských čias
Od pätnástich rokov recituje na sobášoch. „Začala som v Rimavskej Bani. Do Hnúšte som potom išla len vypomôcť a už som tam viac ako desať rokov,“ smeje sa. Niekedy až v obradnej sieni zistí, že ide o jej bývalých žiakov. Jedna z pekných spomienok sa jej viaže na zlatú svadbu manželského páru, ktorým deti pripravili ako prekvapenie obnovenie manželského sľubu. „Narafičili to na rodičov, cestou na obed zastavili pred úradom a poprosili rodičov, aby s nimi išli dnu. Ani vtedy im ešte ale neprezradili, čo pre nich pripravili. Bolo to dojemné,“ priblížila.


Zaujíma sa o vek sobášiacich, nie o mená. „Je iné recitovať mladým ako zrelšiemu páru. Aj preto si z času na čas obmením repertoár, aby som nepovedala tú istú básničku, ak sa niekto sobáši druhýkrát,“ dodáva s úsmevom.
Aktívna aj v rodnej obci
Okrem cyklistiky, turistiky a lyžovania sa zaujíma Marianna Resutíková aj o dianie v regióne a najmä v rodnej obci. V Rimavskej Bani moderuje stretnutie rodákov, a pokiaľ jej to čas a iné povinnosti dovolia, pomáha aj pri organizácii iných obecných podujatí. „Rada by som sa zapojila viac, ale pri mojich aktivitách by som ich ťažko vedela robiť poctivo. Rada v obci moderujem, aj pomôžem, ak ma oslovia, ale nedá sa sedieť na dvoch koňoch,“ prezradila Resutíková, ktorá si váži prácu starostky Eleny Polóniovej a vedie obec dobrým smerom.




Od septembra čaká Mariannu Resutíkovú aj jej pedagogických kolegov nová výzva. Spúšťa sa nová reforma školstva. „Neobávam sa, či to zvládneme, zvládli sme už všeličo, skôr sa pozerám s otázkou, čo to prinesie do budúcna. Bude to veľká sloboda pre deti a nedá sa dopredu odhadnúť, ako to deti unesú. Bude to ťažká úloha nastaviť to tak, aby sa deti naučili čo treba,“ dodala pedagogička. Za najkrajšie ohodnotenie svojej práce považuje pozitívnu spätnú väzbu od svojich žiakov a ich rodičov.
A čo by si želala do budúcna? Veľmi rada by si vraj vychovala svoju nástupkyňu, alebo možno aj nástupcu, ktorý by prevzal po Marianne recitovanie. „Myslím si, že ak má človek nejaký talent, mal by ho aj odovzdať. Do vienka sme dostali dar nielen preto, aby sme ho sami užili, ale aby sme ho aj posunuli ďalej. Ale je to ťažké. Mladí nechcú ostávať v tomto našom kraji. Aj keď zahreje pri srdci, keď potom počujem, že môj bývalý žiak Róbert Bertoš robí moderátora v JOJ-ke. Ale keď neostanú v našom okrese, tak ja môžem vychovávať,“ vysvetlila Resutíková. Podľa jej slov je nekonečnou optimistkou a verí, že ako v rozprávkach, tak aj v skutočnosti dobro zvíťazí nad zlom a dobré skutky sa každému človeku dobrým oplatia.
Marianna Resutíková pracuje v školstve a moderuje rôzne podujatia
Zdroj: vobraze.sk, foto: Marianna Resutíková