Pred 44 rokmi bol v Rimavskej Sobote položený základný kameň závodov ťažkého strojárenstva (ZŤS). Boli súčasťou Podpolianskych strojární a zamestnávali stovky ľudí. Pripomeňte si prostredníctvom záberov Jozefa Tokára túto udalosť, ktorá na desaťročia odštartovala a posilnila rozvoj priemyslu a strojárstva na Slovensku. Na záberoch vidno okrem neskoršieho interiéru aj vizualizáciu závodov.
Základný kameň výstavby bol položený 6. októbra 1977. ZŤS v Rimavskej Sobote spustili výrobu v roku 1984. Vyrábali sa tam komponenty pre mechanizmy UNC, produkované v Detve. Ako pre vobraze.sk priblížil Jozef Tokár, dlhoročný fotograf a osvetový pracovník, v závodoch robilo možno aj okolo 900 ľudí. „Bolo tam hádam aj šesť profesií, sústružníci, páliči, kovoobrábači, pracovníci na NC strojoch a robili tam aj ženy. Sociálne to bolo dosť zabezpečené, aj dobre zarábali. Darmo, patrilo to k ťažkému priemyslu,“ podotkol.
Závod postavili na lúke na kraji mesta, pri príležitosti 60. výročia VOSR. Pri poklepaní kameňa nechýbal spevokol, tribúna či pionieri. „V závodoch zamestnávali ľudí z celej Rimavskej doliny, od Hnúšte až smerom na Rimavskú Sobotu. Učňovali tam mnohí študenti a neskôr aj pracovali tu v R. Sobote alebo chodili robiť do Detvy,“ zaspomínal Jozef Tokár. Ako ďalej poznamenal, kvôli ZŤS bol postavený most, zhruba kilometer od hlavných mostov na Sobôtke.
„Tam bol hlavný vchod pre nákladné autá. Z druhej strany, od Košickej cesty a benzínky bola zastávka a tam chodili autobusy s pracovníkmi, ktorých tam vozili. Chodili malou bránou,“ priblížil Tokár. Do závodov sa dostal urobiť fotky aj počas výroby. Boli tam paličské dielne, vypaľovali aj automaty, NC stroje, boli tam sústruhy a obrábacie stroje. „Bola tam jedna veľká hala, kde vypaľovali ťažké plechy. Bola to jedna z najväčších dielní, čo sa veľkosti týka a chodil tam aj veľký stropový žeriav,“ hovorí. Niektoré haly slúžili ako sklady na materiál a bola tam spravená aj železnica.
Zdroj: vobraze.sk, foto: Jozef Tokár