Prečítaním mien, zapálením sviečky, položením kamienka pri Pamätníku obetiam holokaustu v Rimavskej Sobote si uctili obete koncentračných táborov, ako aj ich záchrancov. V piatok 9. septembra sa tu stretli predstavitelia cirkví, štátnej správy a samosprávy, ale aj žiaci a študenti škôl. „Je to symbolické vrátenie mena tým ľuďom, ktorí hneď po príchode do koncentračného tábora stratili svoje meno a stali sa len číslami. Nikdy viac ich už nikto nenazval menom, len číslom a teraz im týmto čítaním vraciame mená,“ povedala predsedníčka židovskej náboženskej obce v R. Sobote Anna Tömösváryová.
Odzneli desiatky mien ľudí, ktorí sa z koncentračného tábora už nevrátili ale aj niekoľko tých, ktorým sa to podarilo. Prišiel aj zástupca cirkvi bratskej pochádzajúci z Bavorska Thomas Harwing, ktorý na znak ľútosti rovnako prečítal zoznam židovských obetí.
Do čítania mien sa zapojili prednosta okresného úradu Peter Pavlík, občiansky aktivista a spisovateľ Zoltán Szászi, riaditeľ Opre Roma Slovensko Csaba Horváth, kazateľ Bratskej jednoty babtistov Štefan Danko, farár reformovanej kresťanskej cirkvi Sándor Molnár či evanjelická farárka Martina Krivdová zo ZŠ Zlatice Oravcovej. Medzi najstarších, ktorí prežili neľahké obdobie a prišli prečítať zoznam ľudí, ktorí im pomáhali, bola Eva Rothová s manželom Vojtechom Rothom či Mária Rybárová.
Mária Rybárová, manželka nebohého pediatra a predsedu židovskej náboženskej obci Dušana Rybára, prečítala aj list Evy Mosnákovej, ktorá prežila koncentračný tábor a vo svojom živote sa venovala mládeži, ktorej rozprávala o 20-tom storočí. „Bolo to dôležité preto, lebo školské osnovy veľmi nehovoria o 20-tom storočí,“ tlmočila jej slová Rybárová.
Podľa Márie Tömösváryovej sa znovu postavili pred pamätník, aby si uctili pamiatku takmer tisícky obetí z Rimavskej Soboty a okolia, čo je len promile zo šesť miliónov zavraždených v celej Európe. Poďakovala sa tým občanom, ktorí s nasadením vlastného života a života vlastných rodín pomáhali prežiť holokaust svojim židovským susedom. Poukázala však aj na silnejúce xenofóbne a rasistické tendencie. „Zamyslime sa. Medzi nami ešte žijú pamätníci, ktorí prežili hrôzy fašizmu a stratili celé rodiny. Pripomínajú nám, aby sme nemlčali a nedopustili opakovanie smutnej histórie. Po vojne sa do Rimavskej Soboty vrátila necelá stovka obyvateľov, ktorá v neskoršom období prišla o synagógu. Na jej mieste bol neskôr postavený spomínaný pamätník.
Moderátor podujatia a evanjelický farár Marian Bodolló na záver stretnutia pripomenul, že svet vo štvrtok opustila britská kráľovná Alžbeta II. Pri tejto príležitosti povedal pár viet o nej a jej vzťahu k Židom. Viac sa dozviete vo videu.
Zdroj: vobraze.sk
„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“