Mladému Kokavčanovi učarovali rýchle autá i adrenalín. Viliam Hospodár má približne sto trofejí

Viliam Hospodár z Kokavy nad Rimavicou úspešne preteká v drag racingu. V motoristických pretekoch, kde dve autá súťažia o to, ktoré prekročí najrýchlejšie stanovený cieľ, nazbieral približne sto trofejí. Tvrdí, že pre úspech v tomto športe je dôležité, aby bol pretekár zručný šofér. „Aby mal správne nastavené priority a hlavne, aby si vybral kategóriu, v ktorej chce jazdiť, teda ju často nemenil, pretože si potom ťažko zvyká na nové auto. No určite je to aj o peniazoch a človek musí do toho aj niečo investovať,“ priblížil pre vobraze.sk Viliam Hospodár (31).

Rýchle autá ho zaujímali už ako malého chlapca. S bratom i rodičmi navštevovali motoristické preteky, kde ich vždy nadchli rýchle tátoše. Súťažiť začal pred siedmimi rokmi. „Vtedy som skúsil preteky na Slovakia Ringu v Boľkovciach. Darilo sa mi, tak ma to trošku chytilo a doteraz v tomto športe pokračujem,“ hovorí Hospodár. Súťažiť začal na aute značky Citroën Saxo, ktoré si vlastnoručne upravil. Väčšinou mu pri tom pomáhal kamarát z Nitry.

„On mi vlastne aj otvoril cestu k tejto mojej pretekárskej kariére, lebo spočiatku som nemal predstavu, čo sa bude diať. Začiatky boli ťažké, čiže najprv som sa oťukával. Až po nejakom roku som to začal brať vážnejšie. Mal som aj lepšie upravené autá a začal som chodiť na preteky do Poľska, Česka i Maďarska,“ priblížil Hospodár. Preteká v kategórii Autá Street do 2,5 litra a teda aj úpravy na motore museli urobiť tak, aby vyhovovali práve tejto kategórii. Ako vysvetlil, dôležité je, aby auto malo dobrý výkon motora a zároveň bolo ľahké. Upravené autá testujú väčšinou na tratiach, kam chodia pretekať. Niekde ich pustia skôr, preto tam prídu už deň predtým, no vždy je možnosť si v deň pretekov odskúšať vozidlo na voľných jazdách. Dosahuje tu rýchlosti približne 200-230km/h. S autom nechodí bežne po klasických cestách.

Za svoju kariéru doteraz absolvoval zhruba 140 pretekov a pretekal na troch autách. Prvé, Citroën Saxo, po roku predal a kúpil si Fiat Punto GT 1,4 Turbo. To má doteraz. „Je to moja srdcovka a ani ho nechcem predať. Momentálne ho máme upravené na nejakých 350 koní. Mám s ním odjazdených vyše 100 pretekov,“ povedal Kokavčan. Počas sezóny absolvuje približne 15 pretekov a ako dodáva, má za sebou celkom pekné úspechy. Vo svojej kategórii sa stal trikrát majstrom Slovenska a rovnaký počet titulov získal aj na majstrovstvách Česka.

Mladý závodník si dal momentálne od pretekania pauzu, no pri rýchlych tátošoch zostal naďalej. Vlani sa pustili do nového projektu, upravili tretie auto. Počas pauzy, aby nestálo zbytočne v garáži, ho chodia vystavovať na autosalóny. „Je to Alfa Romeo 16V turbo, ktoré sme kompletne upravili. Je výnimočné tým, že má odnímateľný celý predok. Zatiaľ je to jediný takýto kus na Slovensku. V zahraničí to už majú, no u nás sme to skúsili urobiť ako prví,“ priblížil Hospodár. S novým autom už absolvovali aj preteky, kde sa mu celkom darilo. Momentálne je vystavené v Nitre na jednom väčšom autofestivale, no ozývajú sa im aj ďalší záujemcovia.

Viliam Hospodár je vyštudovaný kuchár, čašník. Ako naznačil, do súťažného diania sa mieni opäť vrátiť v budúcom roku. Jeho snom je zdolať vo svojej kategórii a s autom na predný náhon slovenský rekord, teda zajazdiť trať, ktorá má 402 metrov, pod desať sekúnd. Hospodár pochádza z Giraltoviec pri Prešove. Do Kokavy sa s rodinou presťahoval pred trinástimi rokmi. Pracuje v oblasti gastronómie a vo voľnom čase si okrem pretekania a práci s autami rád zájde do posilňovne, čím si udržiava kondíciu na preteky. „Na iné záľuby popri motor športe ani veľmi nemám čas,“ dodal.

Zdroj: vobraze.sk, foto:archív