Knižnica rimavskosobotského múzea skrýva veľa pokladov. Nachádza sa v nej vyše 46 000 kníh a tlačí

Súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote je i rozsiahla knižnica rôzne starých tlačovín a rozličných publikácií. Pozostáva zo zhruba 32 800 historických tlačí a vyše 13 000 novších tlačovín, ktoré sú zaradené v takzvanej príručnej knižnici. Tá slúži pracovníkom múzea, ale zároveň je i verejne a zadarmo prístupná záujemcom z radov verejnosti. Ako uviedla knihovníčka múzea Iveta Krnáčová, ide o regionálne publikácie z Gemera-Malohontu, ale tiež rôzne odborné knihy z archeológie, etnológie, histórie, prírodných vied či dejín umenia. „Sú medzi nimi monografické publikácie, ale aj periodiká z týchto vedných odborov,“ poznamenala.

Podal informácií stránky múzea sa knižnica začala formovať hneď v čase vzniku múzea, teda v druhej polovici 19. storočia. „Už na prvej celožupnej výstave (1882) bol prezentovaný i súbor pozostávajúci z kníh, listinného materiálu a pečatí. V nasledujúcich desaťročiach tvorili knihy, listiny, tlačivá a iné písomnosti najčastejšie získavaný materiál,“ uvádza múzeum.

Súčasťou knižnice múzea sa tak stala napríklad časť Daxnerovej knižnice z Tisovca, časť knižnice klubu Casino v Rimavskej Sobote, časť knižnice Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, ale aj knižnica zakladateľa a prvého riaditeľa múzea Jánosa Fábryho či knižnica rodiny Gömöri zo Širkoviec.

„Historický knižný fond zahŕňa aj 70 starých tlačí pochádzajúcich zo 16. storočia, ktoré boli Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky v roku 2005 vyhlásené za historické knižné dokumenty,“ dodáva GMM.

Pred zhruba tromi rokmi sa knižnica dočkala zásadnej zmeny. Bola presťahovaná zo zadnej časti múzejnej budovy (v smere pohľadu od Ulice SNP) do prednej, kde pre ňu boli vytvorené oveľa vhodnejšie podmienky. Sťahovanie sa uskutočnilo ešte za čias bývalej riaditeľky GMM Oľgy Bodorovej, ktorá tomu venovala veľa úsilia.

Fond múzejnej knižnice je priebežne dopĺňaný. Napríklad v roku 2022 pribudli publikácie o ľudových remeslách a tradíciách, regionálna umelecká literatúra či monografie viacerých dedín. Vzácnou akvizíciou je regionálna historická tlač z roku 1803. Vlani pribudlo asi 60 nových titulov, vrátane knihy Ľudovíta Gaála o jaskyniach v regióne či Attilu Juhásza o sakrálnych stavbách v Petrovciach.

Knižnica priebežne dáva staré tlače aj reštaurovať. Deje sa to externe, keďže GMM nemá vlastného reštaurátora. Obnovu kníh financuje hlavne cez úspešné projekty. Napríklad v roku 2023 dalo múzeum vďaka Fondu na podporu umenia zreštaurovať päť starých tlačí.

Knižnica je pre verejnosť otvorená v pondelok, stredu a piatok od 8:30 do 15:30 hodiny.

Zdroj:vobraze.sk