V okrajových oblastiach okresu Rimavská Sobota sprístupnili včera návštevníkom niekoľko kostolíkov. Nahliadli do ich interiéru a dozvedeli sa viac o samotných príbehoch pamiatok, ktoré boli niekedy centrom života, avšak so zmenšujúcou sa komunitou sa stráca aj ich význam. Podujatie organizovalo združenie Gotická cesta a zavítali celkovo do piatich kostolíkov a aj do niekdajších kúpeľov.
„Keďže kostoly so značkou Európske dedičstvo sú počas leta otvorené pre všetkých, rozhodli sme sa ukázať vám menej známe a bohužiaľ, niektoré aj naozaj zabudnuté pamiatky,“ uviedli zástupcovia OZ Gotická cesta. Pri putovaní regiónom boli na kostolíkoch vidieť rôzne stupne degradácie stavebného dedičstva. Vstup do niektorých častí kostolov bol na vlastné riziko.
Problémy so zatekajúcou strechou poznačili napríklad kostolík v Zacharovciach. V niektorých častiach musí byť strecha podopretá lešením. Kostolík pochádza z obdobia 14. až 15. storočia a nachádza sa neďaleko R. Soboty. Vo vlastníctve obce je niekoľko rokov a vedenie obce sa ho snaží postupnými krokmi zachrániť. Známy je aj tým, že mal vežu, ktorá spadla presne rok po útoku na Svetové obchodné centrum (WTC).
Návštevníci organizovaného výletu po pamiatkach zabudnutého dedičstva navštívili aj kostol evanjelickej cirkvi a.v. v Brádne ako aj v obci Hostišovce, či klasicistický kostol Evanjelickej cirkvi a. v. umiestnený do staršieho opevneného areálu v obci Drienčany. Vzhliadnuť mohli aj kostol reformovanej kresťanskej cirkvi v obci Kesovce, kde však dnes je už len torzo stavby. Pre verejnosť tam ale čakala výtvarná inštalácia od Kristíny Kerekešovej. Súčasťou prehliadky bol aj kúpeľný areál z konca 19. storočia v obci Leváre. Podujatie vyvrcholilo koncertom Lucie Bujnovej v Drienčanoch.
„Počas dovolenkových mesiacov nájdete 11 z 12 kostolov so značkou EHL otvorených pre verejnosť vo fixných otváracích hodinách. Ak zavítate na Gemer, nevynechajte aspoň niektoré z kostolov, farebnosť stredoveku vás určite prekvapí,“ pozýva na návštevu regiónu Peter Palgut.
Združenie Gotická cesta vzniklo ako výsledok niekoľkoročnej spolupráce rožňavských pamiatkarov s Regionálnou rozvojovou agentúrou v Rožňave. Okrem zakladajúcich členov z radov profesionálnych pracovníkov, zaoberajúcich sa ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva, prijali členstvo v združení aj zástupcovia obcí, v ktorých sa pamiatky Gotickej cesty nachádzajú, zástupcovia cirkví ako vlastníci týchto pamiatok, a v poslednej dobe sa v združení aktivizujú aj mladí študenti rozličných odborov z Bratislavy.
Zdroj: vobraze.sk, OZ Gotická cesta