Soboťan Peter Kľúčovský (37) pôsobí v Centre kardiovaskulárnej a transplantačnej chirurgie v Brne ako anesteziológ a zároveň aj v záchrannej službe. Je jeden z dvoch lekárov, ktorí získali licenciu umožňujúcu im byť na trati v safety car počas pretekov Moto GP. Viac prezradil v rozhovore pre vobraze.sk.
„Prvé kroky k „medicíne“ boli na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote vďaka triednej učiteľke Ivici Móricovej, ktorá nás pripravovala na rôzne súťaže prvej pomoci. Po prijímacích skúškach som si vybral štúdium v Brne, ktoré mi učarovalo hneď na prvý pohľad a po šiestich rokoch som nakoniec aj promoval na Masarykovej univerzite v odbore všeobecné lekárstvo, čo je univerzálny odbor pred špecializáciami,“ rozhovoril sa Peter Kľúčovský.
V rámci medicíny si môže študent vyskúšať rôzne odbory. „U mňa sa to prelievalo od traumatológie, cez pediatriu až ku ARO. Rozhodujúcim faktorom bola študentská práca s Anesteziologicko-resuscitačnou klinikou FN u sv. Anny v Brne, kde som spolupracoval s budúcimi kolegami a strávil som tam 5,5 roka.“ Na predatestačnej stáži mu učarovala kardioanestézia a s tým súvisiaca i pooperačná starostlivosť o pacientov na ARO. „Momentálne som v Centre kardiovaskulárnej a transplantačnej chirurgie v Brne a stále pôsobím aj v záchrannej službe.“
Vo svojej profesii sa špecializuje na kardioanestéziu, kardiochiurgické operácie, ako sú srdečné bypassy, výmeny a plastiky srdcových chlopní. „Okrem kardiochirurgie sme aj transplantačné centrum. Jedno z dvoch v Českej republike, kde transplantujeme srdce a pečeň. Neraz sa mi stalo, že sme mali darcov aj zo Slovenska. Ako anestéziológ sa tiež viac venujem transplantačnému programu zo strán darcov, ktorých je stále málo, aj keď Česká republika patrí k špičke, čo sa týka počtov. Podarilo sa nám v našom kraji spustiť darcovstvo takzvaných darcov s nebijúcim srdcom.“ Ako vysvetlil, sú dva druhy darcov. Tí s mozgovou smrťou, ktorí sú na ventilátore a len ich orgány fungujú a tí, ktorých stav je kritický. „Na Slovensku táto forma darcovstva doposiaľ nefunguje,“ skonštatoval.
Petrovi sa podarilo dostať na Automotodrom v Brne, kde bol postupom času jeden z dvoch lekárov, ktorí získali licenciu umožňujúcu im byť na trati v safety car počas pretekov Moto GP. Všetky zákroky, ktoré mali na trati, končili „našťastie“ dobre. „Zo safety car vidíte preteky akoby priamo z dráhy. Sme od nej dva metre vzdialení. Počas prestávky môžeme ísť do boxov a vidieť aj to zákulisie, čo sa každému nepodarí. Najviac zranení je počas pretekov Junior cup, Moto 2 a Moto 3. Sú to mladí pretekári, ktorí sa chcú predať aj za cenu pádu. No tým sa občas nevyhnú ani skúsenejší pretekári z najvyššej kategórie, akými sú Valentino Rossi či Marc Marquey.“
Práca v Centre kardiovaskulárnej a transplantačnej chirurgie ho baví a ako sa vyjadril, inak to v tejto oblasti ani nejde. Napriek tomu sa stáva, že niektorí kolegovia „vyhoria“. „No ak sa podarí zachrániť ľudský život, je to krásny pocit. Bohužiaľ, nie vždy sa to podarí a človek premýšľa, čo bolo možné urobiť inak. V medicíne sa človek učí každým dňom. A tých dní v práci nie je málo,“ uviedol Kľúčovský. Sú operácie plánované, a keď ide všetko podľa plánu, je to pre pacienta to najlepšie. „Akútne výkony v službách, kde život pacientov visí na vlásku, sú výzva pre obe strany – výborných chirurgov, ale tiež nás anesteziológov, pre ktorých boj o pacientov život nekončí na operačnej sále, ale aj na oddelení. Je to,samozrejme, stres a človek neustále premýšľa, čo ešte urobiť, aby sa stav pacienta začal konečne zlepšovať.“
Obdobie pandémie bolo pre lekárov náročné. „Je to už pre všetkých zdravotníkov frustrujúce a snáď už téma pandémia pomaly končí . Zomieralo veľa pacientov. Bohužiaľ, sme pochovali aj svojich kolegov a sestry, ktoré sa nakazili, keď pomáhali iným. Ďalší pacienti umierali aj bez covidu, a to na čakacích listinách na operácie srdca, alebo na čakacej listine na orgány. Dostali sme veľa e-mailov od príbuzných, ktorý boli nešťastní, že sa na ich blízkych nedostalo, pretože sa operovali len akútne prípady. Bohužiaľ, táto doba sa prejaví ešte aj ďalej, a to v zanedbaných preventívnych programoch.“
Vo svojom voľnom čase rád cestuje. To mu pomohlo k lepšiemu nadhľadu a lepšiemu chápaniu ľudí. Venuje sa tiež športu, napríklad cyklistike lyžovaniu a plávaniu. Má rád technické veci, ku ktorým mal blízko počas strednej školy a už od základnej školy mu učarovala astronómia. „Strávil som stovky hodín na hvezdárni v Rimavskej Sobote.“ Za svoj najväčší úspech považuje svoju rodinu a narodenie dcéry. „Z tých pracovných je to už spomínané spustenie DCD programu (darcovia orgánov na nebijúcom srdci). Prednášam na rôznych kongresoch, ale úspechy sú každý deň, keď sa podarí zachrániť život,“ uzavrel Kľúčovský.
Zdroj: vobraze.sk Foto: P. Kľúčovský