Mesto R. Sobota chce predať budovu malého súdu. Nemá pre ňu vyuzitie

Jedným z nadbytočných objektov, pre ktoré samospráva Rimavskej Soboty nemá využitie, je budova na Daxnerovej ulici. V minulosti v nej sídlila časť administratívy Okresného súdu Rimavská Sobota. Mesto sa ju teraz snaží predať.

Rimavskosobotský okresný súd pred zrekonštruovaním sedrie, teda historickej súdnej budovy na Námestí M. Tompu, sídlil v rámci Rimavskej Soboty až v troch rôznych objektoch. Jedným z nich bola práve spomínaná stavba na Daxnerovej ulici, pre ktorú sa zaužívalo označenie „malý súd“.

Ide o trojpodlažnú administratívnu budovu s pomerne malým priľahlým pozemkom (asi 150 metrov štvorcových). Dokopy zastavaná plocha a dvor objektu má rozlohu 522 metrov štvorcových.

„Mesto túto budovu nadobudlo v decembri 2017, ale nikdy ju nevyužívalo,“ ozrejmila na jednom z nedávnych zasadnutí mestského zastupiteľstva Dana Fekiačová z majetkového oddelenia Mestského úradu Rimavská Sobota.

Primátor Jozef Šimko ju doplnil, že z dôvodu nadbytočnosti chce samospráva objekt malého súdu predať. „Budova nie je zlá, ale ten pozemok je skutočne malý,“ poznamenal Šimko, podľa ktorého by bolo lepšie, ak by sa našiel kupec a stavba by ďalej nechátrala. Skonštatoval, že po rekonštrukcii by v nej mohlo vzniknúť napríklad šesť bytov.

Poslanec Roman Vaľo sa spýtal, či budova bude ponúkaná prostredníctvom realitných kancelárií, alebo iba zverejnením v Gemerských zvestiach. To by podľa neho nebolo postačujúce na to, aby sa o ponuke dozvedel dostatočný počet ľudí. Fekiačová odpovedala, že aj predchádzajúce predávané nehnuteľnosti mesta inzerujú aj cez špecializované realitné portály.

S Vaľom súhlasil i poslanec Viliam Vaš, podľa ktorého by mesto nemalo nadbytočný majetok len pasívne ponúkať, ale mohlo takéto predaje budov riešiť tzv. lukratívnou zmluvou s nejakou agentúrou, ktorá by mala skutočný záujem predať ich.

„Skúsme hľadať takúto cestu s nejakou agentúrou, ktorá nás bude uprednostňovať vo svojich ponukách,“ apeloval Vaš. Šimko mu však oponoval, že za podobnú zmluvu treba zaplatiť, pričom agentúry si z predajnej ceny nehnuteľnosti berú 4 až 7 percent. Fekiačová dodala, že ak by agentúra aj nejakého záujemcu našla, ten sa napokon musí prihlásiť do verejnej obchodnej súťaže.

Poslanci nakoniec schválili prebytočnosť budovy bývalého súdu a vypracovanie znaleckého posudku na jeho minimálnu predajnú cenu. Následne sa objekt pokúsi predať formou verejnej obchodnej súťaže.

Zdroj: vobraze.sk