Veterný vír, ktorý sa v máji počas silnej búrky vytvoril pri obci Kružno neďaleko R. Soboty, analyzoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Vír sa podľa radarového záberu a videa z 22. mája dotkol zemského povrchu a bol označený zrejme za tornádo najslabšej úrovne. O možnosti výskytu slabšieho tornáda informovalo imeteo.sk odvolávajúc sa na analýzu zachyteného videa a radarového záberu z tejto oblasti.
„Oficiálne nemôžeme tento sprievodný jav búrky vyhlásiť za tornádo, lebo sa jav vyskytol mimo obývanej oblasti,“ uviedla aktuálne pre vobraze.sk Martina Sadloňová z odboru Meteorologické predpovede a výstrahy SHMÚ s tým, že doposiaľ nie sú hlásené žiadne škody, ktorých posudzovanie je základnou metódou.
„Ani prostredníctvom dobrovoľníka, ktorý vycestoval do danej oblasti sa nám nepodarilo identifikovať presnú lokalitu výskytu tornáda v lesnom poraste. Bez dokumentácie priamo z terénu nie je možné posúdiť intenzitu javu, rozsah udalosti a trvanie javu,“ informuje Sadloňová.
Koncom mája sa nad R. Sobotou prehnala tiež zaujímavá búrka, ktorej oblaky boli viditeľné aj z väčšej diaľky. Čitateľ Radovan nám do redakcie poslal pár fotiek z Vyšnej Pokoradze. Oblak bol viditeľný aj z Veľkých Teriakoviec, zo Salaša pod Maginhradom. Podľa informácií SHMÚ išlo o shelfcloud, ktorý sa môže vyskytnúť ako sprievodný jav pri intenzívnych búrkach.
„Shelfcloud je oblak typu arcus, ktorý je nízko položený, horizontálne orientovaný, v tvare klinu alebo jednotlivých vrstiev položených nad sebou a je vždy spojený s materským búrkovým oblakom. Postupuje na čele gust front-u v búrkach. Na jeho prednej strane môžeme pozorovať výstupné prúdy, na zadnej strane vyzerá shelfcloud veľmi turbulentne, nestálo, vykleňuje sa smerom nahor,“ priblížila Martina Sadloňová. Doplnila, že takýto oblak sa tvorí vytláčaním ochladeného, stabilnejšieho vzduchu na čele gust-frontu smerom hore.
Pri R. Sobote sa malo objaviť slabšie tornádo + video
Zdroj: vobraze.sk, foto: Radovan Hronček