V hnedom priemyselnom parku v areáli bývalých SLZ v Hnúšti chcú v budúcnosti postaviť moderné centrum na recykláciu odpadu. Triediaca linka a bioplynová stanica by mala byť zrealizovaná v spolupráci s firmou Brantner a SPP. Investičný zámer podporili poslanci mestského zastupiteľstva.
„Optická triedička nám môže pomôcť na niekoľko rokov dopredu zbaviť sa všetkých odpadov, vrátane zeleného odpadu a biologicky rozložiteľného odpadu z kuchyne,“ povedal pre vobraze.sk primátor mesta Hnúšťa Martin Pliešovský. Ako doplnil, verejnosť dnes do čiernych nádob na TKO dáva hocičo, aj keď sa robí osveta o tom, kde čo patrí. „Triedička by tomu pomohla a keďže nechceme odpad zakopávať do zeme, hľadáme lepšie riešenie,“ povedal primátor, podľa ktorého sa dá vytriediť až 13 komodít, ktoré sa potom odvezú a opakovane použijú vo výrobách. Z úplného zvyšku sa odpad môže využiť v malom množstve napríklad aj cementu.
Nad mestom Hnúšťa je dlhé roky skládka odpadu. Jej kapacita je takmer vyťažená a k otvoreniu tretej kazety zatiaľ nedošlo. Na smetisku v minulosti vznikali požiare, ktoré hasiči dohášali aj niekoľko dní. Na skládkovanie by podľa Pliešovského bolo potrebných niekoľko miliónov. Hnúšťa má približne 6,5 tisíc obyvateľov.
Pre zvýšenie povedomia o triedičke malo v pláne vedenie mesta i poslanci ísť do Slovinska, kde takáto triedička funguje už dlhšiu dobu a je považovaná za najmodernejšiu továreň na spracovanie zmesového a biologického odpadu v Európe. Exkurzia bola napokon len o pár ľuďoch. Jedným z nich bol primátor Pliešovský, ktorý o poznatkoch následne informoval na verejnom hovore. Prišlo naň okolo 40 ľudí a boli medzi nimi aj aktivisti, ktorí sú proti výstavbe triedičky a bioplynovej stanice.
Obyvatelia v obavách poukazovali na nadmerné zaťaženie dopravy, neprovnateľne viac privezeného odpadu ako vyprodukujú v meste, ako aj na možnosti znečistenia ovzdušia. Ako Pliešovský a zástupcovia spoločnosti Brantner deklarovali, nejde o spaľovňu, vzniknutý biometán sa má dodávať do SPP. „Ak to ľudia pochopia, bude to u nás. Ak to nepochopia, bude to v R. Sobote, Lučenci, alebo inde. Ak si myslia, že tým odľahčia cestu cez Hnúšťu, tak nie, lebo ak sa bude zvážať z Brezna, tak všetko pôjde cez Hnúšťu,“ hovorí Pliešovský a dodáva, napríklad v súčasnosti len do jednej malej firmy v priemyselnom parku chodí denne šesť kamiónov denne a nikto sa na to nesťažuje.
Zo záverov prvého verejného hovoru vyplýva, že záujemcov odvezú do Nových Zámkov, kde otvorili modernú triedičku a potom urobia ďalší verejný hovor. „Väčšina občanov na tomto stretnutí zámer kritizovala a uspokojivé odpovede sme nedostali,“ uviedol predseda petičného výboru „Za Malohont bez závodov na spracovanie odpadu“ Peter Rukavica, bývalý náčelník mestskej polície.
Online petícia podľa Rukavicu zatiaľ dosiahla 500 podpisov, ďalších vyše 500 podpisov podpísali občania mesta v uliciach Hnúšte. „Predpokladám, že viac ako 1000 podpisov je už dostatočné prejavenie nevôle občanov na túto tému a očakávam, že primátor Pliešovský ohlási ukončenie rokovaní o tomto zámere a navrhne poslancom mesta, aby zrušili uznesenie, ktorým tento zámer schválili,“ vyjadril sa Rukavica v tlačovej správe.
„Pokiaľ bude petícia predložená, tak sa ňou musíme s poslancami zaoberať. Uvidíme však, do akej miery to zaváži, pretože ak to nepresvedčí väčšinu, tak do toho pôjdeme,“ nechal sa počuť Pliešovský. Ide o dlhodobý proces, podľa primátora na päť-šesť rokov. „Dovtedy sa nič neudeje, len treba nakopnúť celý proces. Prebiehať má ešte aj posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a iné schvaľovacie procesy,“ hovorí primátor, ktorý poukázal na benefity ako príjmy z daní z pozemkov, prenájmu budov, zamestnanosť. „A na minimálne 20 rokov by sme mali benefit ten, že by sme neplatili také poplatky ako okolité obce. Ak ale bude väčšinová nevôľa, tlačiť to nebudeme,“ dodal.
Zdroj: vobraze.sk, foto: mesto Hnúšťa