Roky odrobili v lese, svoju šikovnosť pri práci s motorovou pílou teraz prišli predviesť aj pred verejnosťou. V bývalých sklárňach v obci Málinec sa uplynulý víkend stretli šikovní pilčíci zo Slovenska, Čiech či Poľska. V priebehu dňa sa na treťom ročníku podujatia Málinský drevorubač vystriedalo odhadom okolo tritisíc návštevníkov. Prišli aj na kultúrny program folkloristov z Poltárice, skupiny Ploštín Punk a René randy a Cico bandu. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol organizátor podujatia Juraj Janšto, cieľom súťaže je poukázať na náročnú a nebezpečnú prácu v lese, ako aj o uctenie si činnosti robotníkov.
„Je to ich každodenný chlebík. Je veľa súťaží pre pracovníkov v lese, furmanov, LKT-čkárov. Preto sme chceli dať do popredia aj prácu drevorubača, na ktorom závisí veľa. On je ten, čo píli strom. Ich práca je potrebná, keďže nie všade sa dá dostať strojmi,“ hovorí Janšto, ktorý dlhé roky riadi prácu v hore a dennodenne sa stretáva s pilčíkmi. „Vážim si robotu týchto ľudí,“ povedal a dodal, že ráno skoro vstávajú, nevedia ovplyvniť nepriazeň počasia, nechodia z práce do reštaurácií. „Pritom sú to zruční a vzdelaní ľudia,“ skonštatoval.
Záujem o súťaž bola veľmi veľká aj tento rok, počet súťažiacich museli uzavrieť už v júli. Súťažili v niekoľkých disciplínach, káľanie metrovice, rozborka a zborka píly, odvetvovanie, zvislé pílenie na presnosť, sekanie sekerou na presnosť, či odhad objemu. Traja najlepší spúšťali klady na presnosť. Bola medzi nimi aj jedna žena z Poľska, ktorá sa podľa Janšta v prvej disciplíne umiestnila na prvej priečke. „Bola najrýchlejšia spomedzi 22 chlapov v zborke a rozborke motorovej píly,“ povedal organizátor. Ocenenia putovali mimo región, no jedno pripadlo pilčíkovi Lukášovi Farkašovi z Pincinej, ktorý získal najväčší obdiv prítomných žien.
Organizátor však smutne skonštatoval, že táto profesia sa akoby strácala z trhu. „Je veľký nedostatok ľudí, čo chcú robiť s motorovou pílou. Je to fyzicky náročná práca,“ povedal.
Súťaž bola čiastočne aj motiváciou pre ľudí, ktorí doteraz pílili len cez víkendy na chalupe. Tu mohli vidieť, ako to robia skutoční majstri.
Každý zo súťažiacich pracoval so svojou motorovou pílou. „Boli to štandardné píly, ktoré sa používajú v ťažbe dreva. Boli to profi píly značiek Stihl a Husquarna. Súťažiaci museli dodržiavať všetky pravidlá pri práci s motorovou pílou, čo je už samozrejmosť. Nikomu sa nič nestalo, tomu sme veľmi radi,“ dodal Janšto.
Súčasťou podujatia boli aj atrakcie pre deti, skákacie hrady, maľovanie na tvár zapletanie vrkočov či tvorivé dielne.
Zdroj: vobraze.sk, foto: Ján Čajko